Bu bilgileri, alçakgönüllü olanlara açıkladığın için sana şükrediyorum, Baba.

Birinin senden yana ya da sana karşı olmasını pek önemseme, Tanrı’nın her yaptığın işte seninle birlikte olmasına bak.
Vicdanın temiz olsun, o zaman Tanrı senin savunmanı kendi üzerine alacaktır. Tanrı’nın korumak istediği kişiye insanların hiçbir kötülüğü zarar veremez.Eğer susmayı ve katlanmayı biliyorsan, Rabbin yardımını hiç kuşkusuz deneyeceksin. O nasıl ve ne zaman seni kurtaracağını iyi bilir; bunun içindir ki kendini O’nun ellerine bırakmalısın.

Yardım etmek ve her zor durumdan kurtarmak Tanrı’nın işidir.Alçakgönüllülüğü koruyabilmek için başkalarının kusurlarımızı bilip yüzümüze vurmaları çoğu kez çok yararlı oluyor.Hatalarını kabul eden kişi karşısındakileri kolayca sakinleştirir ve kendisine kızan kişilerle barışır.Tanrı alçakgönüllü olanı korur ve kurtarır; sever ve teselli eder; alçakgönüllü olana doğru eğilir, bolca nurundan verir ve küçük düşmüşlükten sonra yüceltir.Alçakgönüllü olana gizlerini açıklar ve tatlılıkla kendine çeker, davet eder.Hakarete uğrayan alçakgönüllü kimse huzurunu yitirmez, çünkü dünyaya değil de Tanrı’ya güvenir.Kendini herkesten daha alçak görmüyorsan, herhangi bir ilerleme kaydettiğini sanma.Her şeyden önce kendin huzur içinde ol ki başkalarını da yatıştırabilesin. Barışçı insan bilgin insandan daha yararlıdır.Tutkulu insan da iyiliği kötüye çevirebilir ve kötülüğe kolayca inanır.İyi ve huzurlu insan her şeyi iyiye dönüştürür.
Huzur içinde olan kişi kimseden kuşkulanmaz; hoşnut olmayan, tedirgin kişi ise çokça kuşku içinde sarsılır: kendi rahat olmadığı gibi başkalarını da rahat bırakmaz.Çoğu kez söylememesi gerekeni söyler, yapması gerekeni yapmaz. Başkalarının yapacaklarına bakar ve görevi olan şeyleri savsaklar.İlkin kendine çaba göster ki başkaları için de çaba gösterebilesin.Kendi yaptıklarını hoş görmeyi, örtmesini biliyorsun oysa başkalarının özürlerini kabul etmek istemiyorsun.Kendini suçlayıp kardeşini bağışlaman daha doğru olur.Sana katlanmalarını istiyorsan sen de başkalarına katlan.

THOMAS KEMPİS (1379-1471)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt