DİEGUS (ALKALA’LI) († 1463)

Papa V. Sixtus’un Aziz Diegus’un Azizler Sırasına Geçmesine Ait Ferman’ından
13 Kasım, Aziz Diegus (Alkala’lı) Bayramı

Tanrı bilginleri şaşırtmak için bu dünyanın saçma şeylerini seçer.

Zamanların dolgunluğunda insan olan, bir hizmetkarın şekline bürünen, inancın başlangıçlarından beri onun çokça sevdiği ve kanı ile fetih edilen Kilisesini, taş gibi sağlamlaştırdığı, Havarilerin prensi çok ermiş Pavlus’un üzerine inşa eden ve yüzyılların sonuna kadar inşa etmeği sürdüren, tüm yüzyıllardan önce kralların Kralı Rab Mesih.Ne dünyanın abartılmış bilgisi, ne de dünyadaki yücelik bu şahane yapının yeteneklerini anlayabilirler oysa ki şeytanın kurnazlığı ve kendini beğenmişliği onun karşısında titriyor. Nitekim, bu denli fakir ve horlanan, karanlık ve basit bir kökten, eğitimsiz ve insan bilgisinden yoksun böylesine insanlardan bu denli güzel, donatımlı ve dayanıklı, bu denli yücelen, cehennemin kapılarını bile sağlamlığı ile korkutan bir yapının doğmuş olabilmesi nasıl açıklanıyor? Fakat Rabbin yolları insanların yolları değil ve Tanrı’nın düşünceleri de onların düşünceleri değildir.

Bundan dolayı bedenli olanlar arasında çokça bilgili, çokça güçlü, çokça soylu yoktur. Bilginleri şaşırtmak için Tanrı bu dünyanın saçma şeylerini seçti, Tanrı güçlüleri şaşırtmak için bu dünyada güçsüz olanı seçti, Tanrı her şeyi sıfırlamak için dünyada horlanan ve hiç sayılanları seçti ki hiçbir insan Tanrı’nın karşısında böbürlenebilsin.Böylece en güçlü Tanrı, çarmıhın skandalı ve vaazların anlamsızlığı ile inanç sahiplerini kurtarmayı seçti. Kilisenin başlangıcından beri, bu şekilde, Havarilerin baştaki vaazları ve şehitlerin çökmeyen gücü ile Yunanlıların bilgisini şaşırttı, yeryüzündeki güçlüleri alt üst edip yendi ve yüzyıllar boyunca, gücünün kolu ile, güçlü olanları tahtlarından indirdi ve alçakgönüllü azizlerini yüceltti.Böylece önceki yüzyılda, babalarımızın hatıralarına çok yakın bir zamanda, Aziz Franciskus’un Küçük Rahiplerinin alçakgönüllü ailesinden, İspanya’da doğmuş, öğretiden yoksun, ilk öğretmenlerimizden gibi hümanist kültürü ve bilgisi olmayan, kardeşliğimizin basit kardeşi alçakgönüllü ermiş Diego’yu seçti. İnayetinin zenginliklerini göstermek, örneği ve azizliği sayesinde birçoklarını kurtuluş yoluna götürmek, yaşlanan ve nerede ise çöken dünyaya yeniden güç vermek için.

Nitekim, Tanrı için akılsız olan insanlar için çok daha bilgilidir, Tanrı için sakat olan insanlar için çok daha güçlüdür. Böylece tek başına şahane mucizeler yaratan, merhametlerin Babası olan Tanrı bu küçük ve alçakgönüllü hizmetkarını tanrısal yetenekleri doldurdu ve Kutsal Ruh’un ateşi ile ateşledi öyle ki Aziz Diego’nun, gerek yaşadığında gerekse ölümünden sonra, aracılığı ile hastaları iyileştirmek ve mucizeler yaratmak için elini uzattı. Öyle ki o (Diego) sadece kendi insanları arasında değil de uzak ülkelerde de tanındı ve adı şanla doldu.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt