“Doğal dünya bize tanrısal kusursuzluklarının şahane gösterisini sunuyor…”

“Beni anmak için böyle yapın” (Luk. 22, 19). Burada iki şeyin altını çizmek gerekiyor. İlki, “Böyle yapın” dediğinde, bu gizi kullanma emridir. İkincisi, bizim için ölüme giden Rabbin anısı olmasıdır. “Böyle yapın” diyor. Gerçekten bundan daha yararlı, daha tatlı, daha sağlıklı, daha nazik, sonsuz yaşama daha benzer bir emir verilemezdi.Tüm bu nitelikleri tek tek gözden geçirelim.

Her şeyden önce Efkaristiya. tinsel olarak ölü olan için günahların affında yararlıdır ve de tinsel olarak yaşayan için inayetin artmasında son derece yararlıdır. Ruhlarımızın kurtarıcısı, kutsamasını alabilmemiz için yararlı olan şey hakkında bizi eğitiyor.Onun kutsaması gücü, kurban olmasındadır, çünkü gizemsel adakta kendini bizler için Baba’ya ve komünyon’da bize sunuyor. “Kendimi onların uğruna adıyorum” (Yu. 17, 19). Kutsal Ruh’un aracılığı ile kendini Allah’a lekesiz sunan Mesih, yaşayan Allah’a hizmet edebilmesi için, vicdanlarımızı ölü işlerinden arındıracaktır.Bizler bundan daha tatlı bir şey yapamayız. Tüm tanrısal zevkleri içeren gizemden daha zevkli ne olabilir ki? “Cennetten onlara hazırlanmış ekmek gönderdin; o ekmekte her tad vardı, her zevke uygundu. Çocuklarına karşı tatlılığını gösterdi, çünkü o ekmek herkesin tadına uygundu; o ekmekten yiyen neyi istiyorsa onu buluyordu” (Bilg. 16, 20-21).Bundan daha sağlıklı bir şey emredilemezdi. Bu giz, gerçekten, yaşam ağacının meyvesidir. Onu dindarlık ve inanç ile kabul eden ebedi ölümü bilmeyecektir.

“Onu tutanlar için bir hayat ağacıdır, ve onu sıkı tutanlar mutludur” (Özd. 3, 18); “Bedenimi yiyen de benim için yaşayacak” (Yu. 6, 57).
Bundan daha nazik bir şey emredilemezdi. Nitekim bu sevgiyi ve birliği yaratan gizdir. Kendini gıda olarak vermek yüce bir sevginin işaretidir. “Çadırlarımın adamları diyorlardı: Onun yedirdiği ete doymıyan var mı?” (Eyü. 31, 31); sanki şunu diyormuş: ben onları o denli sevdim ve onlar beni, ki ben onların içinde olmayı, onlarsa beni içlerine olmayı istiyorduk, öyle ki benle karışınca, uzuvlarım olabilsinler. Gerçekten daha içtenlikli ve daha doğal bir şekilde ne onlar benimle ne de ben onlarla birleşemezdik.Sonsuz yaşama bundan daha uygun bir emir verilmezdi. Nitekim sonsuz yaşam varoluyor ve sürüyor, çünkü Allah tüm mutluluk ile ermiş konumunda yaşayan azizlerle birleşiyor.

ALBERTUS MAGNUS (1206-1280)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt