Efkaristiya gizi.

Tanrı’nın biricik Oğlu bizi Tanrılığına katmak ve insanları tanrılaştırmak amacıyla insan olarak bizim doğamızı aldı.Bundan başka bizden aldıklarını esenliğimiz için bütünüyle bize verdi. Gerçekten de, haç sunağında Vücudunu Allah Baba’ya bizleri onunla barıştırmak için kurban olarak sundu; ve kanını aynı zamanda bizim kurtulmalığımız ve vaftizimiz olması için döktü: Böylelikle acınacak bir kölelikten kurtularak tüm günahlarımızdan arınacağız.Böylesi büyük bir iyiliği aklımızdan çıkarmamamız için bedenini ekmek görünüşünde yiyecek, kanını da şarap görünüşünde içecek olarak inananlara verdi.

Esenlik getiren ve lezzetlerle dolu zengin ve şaşırtıcı sofra! Eski Şeriat Yasasında olduğu gibi bize sığır ve keçilerin etlerini yemeyi buyurmayan, ama gerçekten Tanrı olan Mesih’i sunan bu sofra kadar değerli bir şey olabilir mi? Bu gizemden daha hayran olunacak başka bir şey olabilir mi?Hiçbir gizem bununkisi gibi esenlikli etkiler oluşturmaz: Günahları siler, erdemleri geliştirir ve ruhu her türlü tinsel armağanlarla bolca donatır!Bu gizemli Kilisede herkese yararı dokunsun diye, herkesin esenliği için kurulduğundan gerek yaşayanlar gerek ölüler için sunulur.Hiç kimse bu gizemin verdiği hoşlukları ifade edemez, çünkü insan bunda tinsel hoşlukları kaynağında tadar; bu tören Mesih’in acı çekerek gösterdiği erişilmez sevgisinin anısına yapılır.

İsa bu sevginin büyüklüğünün inananların yüreğine derince işlemesini istedi. Bunun içindir ki, bu dünyadan Babasına gideceği vakit havarileriyle Paskalya bayramını kutladığı son yemekte, çekeceği acıların, mucizelerin en büyüğü olan eski kehanetleringerçekleşmesinin ebedi anısına ayrıca kendi yokluğunda üzüntü içinde olacaklara eşsiz bir teselli olması amacıyla bu gizemi kurdu.

THOMAS (AQUINO’LU) (1225-1274)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt