ELİZABET (MACARİSTAN’LI) († 1231)

Azize Elizabet’in Tinsel Yöneticisi Marburg’lu Corradus Tarafından Yazılan “Mektup”tan
17 Kasım, Azize Elizabet Bayramı

Elizabet Mesih’i fakirlerde tanıdı ve sevdi.

Elizabet erdemde ve aziz bir yaşamda erkenden kendini gösterdi. Fakirleri her zaman teselli etmişti fakat şatosunun yakınlarında bir hastane inşa ettikten ve her çeşitten hasta topladıktan sonra kendini tümden ihtiyaç içinde olanların bakımına adadı.Yardımseverliğinin nimetlerini bolca dağıtıyordu salt hastanesine başvuranlara değil de kocasının denetimi altında olan tüm topraklarında bulunanlara. Öyle bir noktaya geldi ki kocasının dört prenslik bölgesinin tüm gelirlerini yardım olarak dağıttı ve ederini fakirlere dağıtmak için değerli eşya ve giysileri sattı.

Tüm hastalarını şahsen günde iki kez, sabah ve akşam, ziyaret etmek alışkanlığını almıştı. En iğrenç olanlarla kendi ilgilendi. Bazılarını besledi, başkalarına yatacak bir yer temin etti, kimilerini sırtında taşıdı, kendini iyilik konusunda her şeye adadı kocası ile hiç çatışmaya girmeden.Onun ölümünden sonra, en yüce erdemi hedefleyerek, gözyaşları dökerek benden kapı kapı dolaşıp dilenmek için izin istedi.
Bir Kutsal Cuma günü, sunaklar boş iken, Küçük Rahipleri konuk ettiği, şatosunun bir küçük kilisesinde, kimi yakınlarının önünde, ellerini sunağa dayadı ve kendi iradesinden, dünyanın boş çekiciliklerinden ve İncil’de Kurtarıcının vazgeçilmesini istediği tüm şeylerden vazgeçti. Bunu yaptıktan sonra, kocası ile yaşadığı ve çok sevilip taktir edildiği yerlerde kaldığında, yeniden dünyanın gürültülerine ve insanlara özgü şanlara kapılmaktan korktuğundan benim istemememe rağmen beni Marburg’a izlemek istedi. Burada bir hastane inşa ettirdi, hastaları ve özürlüleri topladı ve kendi sofrasında en çok sefil ve berbat olanlara hizmet etti.

Tanrı’nın karşısında tasdik ediyorum ki Elizabet gibi kontemplasyona bağlı bir kadına ender rastladım, birçok işlerle uğraşmasına rağmen. Bazı rahipler, özel duasından çıktığında, yüzünde şahane bir parıltı süzüldüğünü ve gözlerinden güneşinkine benzer ışıltıla-rın çıktığını sıkça gördüler.Ölümden önce günah çıkartmasını dinledim ve kendisine paralarından ve eşyalarından ne yapılacağını sordum. Kendisine ait gibi görünenlerin fakirlere ait olduğunu söyledi ve herşeyi onlara dağıtmamı söyledi, giydiği ve onunla defnedilmesini istediği değersiz bir giysinin haricinde. Bunu yaptıktan sonra Mesih’in Bedenini aldı. Sonra, akşama kadar, vaazlarda duyduğu tüm güzel şeylere sık sık döndü. Nihayet, büyük bir imanla, etrafında olan herkesi Tanrı’ya emanet etti ve tatlı bir şekilde uykuya dalarcasına ruhunu teslim etti.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.