GUERRİKUS (KEŞİŞ) († 1257)

Keşiş Guerrikus’un “Konuşmaları”ndan

Meryem, Mesih’in Annesi, hıristiyanların Annesi.

Meryem tek bir Oğul dünyaya getirdi, göklerdeki Babası için tek, yeryüzündeki annesi için tek. Baba’nın tek Oğlunu dünyaya getirmekle şanlanan tek bakire anne tek Oğlu’nun tüm uzuvlarına sarılıyor ve şekil almış olan ya da alacak Mesih’ine benzer herkesin annesi olmaktan kaçınmıyor.Onları dünyaya getirmeden önce oğullarına ölümü veren, anneden çok üvey anne olan eski Havva’ya “tüm yaşayanların annesi” (bak. Yar. 3, 20) adı verildi ama, daha doğrusu, ona yaşayanların katili denilebilir çünkü doğum yapması ölümü doğurmaktan başka bir şey olmadı. Bu yüzden adının taşıdığı anlamı gerçekleştiremedi. Buna karşın Meryem ifadesi olduğu o gizi tümü ile gerçekleştirdi. Nitekim tüm hayata yeniden doğanların annesidir, örneği olduğu Kilise gibi. Herkesin yaşadığı hayatın annesidir. Hayatı doğururken bu hayatı yaşamaları gereken tüm insanları yeniden doğurur gibi oldu. Mesih’in Aziz Annesi giz düzeyinde Hıristiyanların annesi oluyor ve bu yüzden onlara bir anneye özgü olan tüm dikkatleri ve sevgiyi gösteriyor. Çocuklarına karşı duyarsız davranmıyor, onlara yabancı muamelesi yapmıyor. Tek bir kez doğurmakla birlikte her zaman anne oldu ve hiçbir zaman anne sevgisinin meyvelerini dünyaya vermekten çekinmedi.

Şayet Mesih’in bir hizmetkarı onlara karşı taşıdığı ilgi ve sevgiden dolayı, onlarda Mesih oluşuncaya dek, çocuklarını doğurduğunu söylüyorsa (bak. Gal. 41, 19) Mesih’in kendi annesi bundan çok fazlasını yapabilir. Pavlus onları, yeniden doğuran gerçeğin sözünü vaaz ederek, doğurdu. Meryem ise daha çok tanrısal ve aziz bir şekilde bunu yaptı, Sözün kendisini doğurarak. Ben muhakkak ki Pavlusu’un vaiz görevini kutluyorum fakat Meryem’de doğum gizine daha çok hayran olup tapıyorum.

Hıristiyanlar da onu bir anne olarak kabul ediyorlar ve doğal evlat sevgilerinden hareket ederek her ihtiyaç ve tehlikede ona sığınıyorlar, güvenle adını çağırıyorlar, annelerinin kucağındaki çocuklar gibi. Bu yüzdendir ki peygamber tarafından vaat edilmiş olanın onlara yönelik olduğunu düşünüyorum: Çocukların sende konaklanacak (bak. Mez. 101, 29). Bu kehanetin özellikle Kilise’ye, doğal olarak, yönelik olduğunu göz ardı etmeden.
Ve şimdi şayet En Yüce Olan’ın Annesi’nin koruması altında bulunuyorsak, kanatlarının gölgesi altındaymış gibi, istirahat edelim. Gün gelecek, şanını paylaşarak, huzuruna kabul edileceğiz. O zaman anneyi alkışlayan heyecanlı gönüllerin korosu, tek bir ses gibi, yükselecek: Tüm kaynaklarımız sendedir (bak. Mez. 86, 7) ey Tanrı’nın Aziz Annesi.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt