İlahi sevginin habercisi

Ey benim Yaratıcım, Rab Allah, ruhum seni kutsasın; ruhum seni kutsasın ve bağışlayıcılıkların kalbimin en derinliğinden seni kutlasınlar, çünkü taşan şevkatin beni onunla o kadar öyle bir cömertçe sardı ki, ey benim çok tatlı Sevgilim. Senin uçsuz bucaksız bağışlayıcılığına elimden geldiği kadar şükrediyorum; onunla, övgüm, o kadar uzun süre bana gözlerini kapamanı sağlayan o tükenmez sabrı yüceltiyor. Küçük yaşlarımın, çocukluğumun, ergenlik yaşımın, gençliğimin yılları, neredeyse yirmi beş yaşıma kadar, delice bir körlük içinde geçip gidiyordu. Düşüncelerimde, sözlerimde, hareketlerimde şimdi farkına varıyorum ki, her hoşuma gideni, izin verilmiş her şeyi, vicdan azabı çekmeden yapabilirdim. Fakat sen, gerek kötülükten doğal olarak nefret duymam ve iyilikten tad almam dolayısıyla, gerek dıştan gelen uyarılar dolayısıyla, sen beni koruyordun. Böylece paganlar arasında bir pagan kadın gibi yaşayacaktım, ve benim Allah’ım, senin kötülüğü cezalandırdığın gibi iyiliği mükafatlandırdığını hiç bir zaman anlamamış olacaktım. Bununla beraber, daha çocukluktan beri, daha beş yaşımdan beri kutsal bir manastırın meclisi içinde dostlarının en sadıkları arasında, beni kendin için hazırlamak üzere seçmiştin.

Eksiklerimi gidermem için, ey çok seven Peder, yemliğin samanları üzerinde yatmış, ilk çığlıklarını duyduğu saatten başlayarak, sevgili Oğlunun bütün acılarını sana sunuyorum. Ve sonradan bütün çektiklerini: bebeğin bağımlılığını, çocuğun sınırlarını, ergenlik yaşının zorluklarını, genç insanın acılarını, haçın üzerinde başını bükerek büyük bir çığılıkla ruhunu teslim ettiği o ana kadar.Aynı şekilde, ihmalkarlıklarımı telafi etmek için, ey çok seven Peder, senin biricik Oğlu’nun, bütün düşünce, söz ve eylemlerinde hiç kusursuz, çok kutsal tüm yaşamını sana sunuyorum; bunu, semavi tahttan gönderilip, Bakire’ye verilen haberle bizim dünyevi bölgemize girdiği andan, senin babalık bakışlarına muzaffer bir beşeriyetin görkemini sunduğu ana kadar…

Şükretmek için, aşağılığımın derin uçurumlarına dalarak, senin bağışlayıcılığının üstün mükemmeliyetini ve iyilik severliğinin fevkalade tatlılığını övüyorum ve aynı zamanda ibadet konusu yapıyorum. Onlar sayesinde, ey bağışlayıcılıkların Pederi, sefih yaşamımın ortasında, iyiliklerinin çokluğu ve büyüklüğü ile beni ayağa kaldırarak, bana mutsuzluk değil, barış düşünceleri gösterdin.Buna bir de, sevincimi son haddine vardırmak için, çeşitli şekillerde bana uluhiyetin bu çok soylu mabedi: ilahlaşmış Kalbini, vererek, dostluğunun inanılmaz içtenliğini de ilave ettin.Dahası, senin sadıkane vaatlerin, ölümüm anında ve ölümümden sonra bana bahşetmek istediğin nimetleri bana göstermek suretiyle ruhumu mestetti. Senden hiç bir başka ihsan görmemiş olsa idim bile, sadece bu, kalbimi güçlü bir umudun heyecanı ile attırmaya yeterdi.

GERTRUDİS (1256-1301)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt