İnancın büyük temeli.

Çok Kutsal İsim eski Atalar ve Babalar tarafından arzulandı, heyecanla beklenildi, bunca iç çekmeler ve gözyaşları ile anıldı fakat inayet vaktinde sevgi ile verildi. İnsan bilgisinin adı ortadan kalksın, intikamın adı duyulmasın, adaletin adı kalsın. Bize sevginin adını ver, kulaklarımda İsa’nın adı çınlasın çünkü o zaman gerçekten sesin tatlı ve yüzün hoştur.

Bu yüzden inancın büyük temeli, sayesinde Tanrı’nın oğulları olduğumuz, İsa’nın adıdır. Katolik dininin inancı, insanın aydınlanması, yaşamın kapısı, sonsuz sağlığın temeli olan İsa Mesih’in tanınmasından ve ışığından ibarettir. Şayet birinde yoksa ya da terk ettiyse bu birinin ışık olmadan karanlıklarda ve kapalı gözlerle tehlikeli yerlerde yürümesine benziyor; ve her ne kadar aklın ışığı parlıyorsa da göksel gizleri anlamak için kendi aklını izlerse kör bir rehberi izliyor, tıpkı temelleri önemsemeden bir evin inşaatına başlayan ya da kapıyı inşa etmediği için tavandan çıkmaya çalışan biri gibi.Bu temel İsa’dır, kapı ve ışık. Kendisini gezginlere göstererek herkese inancın ışığını gösterdi. Bununla bilinmeyen Tanrı’yı aramak mümkündür, arayınca inanmak, inanınca da bulmak. Bu temel İsa adına kurulan Kilisenin desteğidir.

İsa’nın adı vaizlerin ışığıdır çünkü O’nun sözünü parlaklaştırır, ilan eder ve duyurur. Tüm dünyada birden ortaya çıkan heyecanlı inanç ışığının nereden çıktığını sanıyorsun, İsa’nın Adı konusundaki vaazların dışında? Yoksa bu Adın ışığı ve tatlılığı sayesinde Tanrı bizi şahane ışığına çağırmadı mı? Aydınlanmış olanlara ve bu ışıkta bakanlara Havari, haklı olarak, şöyle diyor: “Bir zamanlar karanlık idiniz, şimdi Rab’de ışıksınız: bu yüzden ışığın oğulları olarak yürüyün.Ey şanlı ad, ey zarif ad, ey sevgili ve iffetli ad: sayende düşmanlar bozguna uğratılıyor, sayende hastalar kurtuluyor, senin için acı çekenler güç kazanıp neşelenirler! Sen, inanç sahiplerinin şerefi, vaizlerin hocası, eylemde olanların gücü, sen güçsüzlerin gücü! Arzular sıcaklığın ve canlı ateşinle alevleniyor, kontemplasyondaki canlar göksel tatminle dolu oluyor ve senin için zafer kazanan ruhlar göklerde yüceltiliyor: ey çok tatlı Mesih İsa yap ki, çok aziz Adın sayesinde, biz de onlarla birlikte egemenlik kuralım. Amin.

BERNARDİNUS (SİENA’LI) (1380-1444)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt