İşkenceyi ve Mesih’in inancı uğruna ölmeyi arzu ediyordu.

Dominikus yüce bir azizliğe sahipti ve her zaman tanrısal bir inancın güçlü heyecanı ile desteklenirdi. Onu görür görmez lütfun ayrıcalık kazandırdığı biri olduğu anlaşılırdı.Ondaki hayran kalınacak karakter sağlamlığı salt başkalarının acısına katıldığında sarsılırdı. Neşeli bir yürek yüzü de aydınlattığında, görünümünün dış iyiliği ve sevimliliği ile içindeki insanın huzurlu ölçülülüğünü belirtirdi.
Her yerde, sözlerinde ve yaptıklarında, İncil’e göre bir insan olduğunu kanıtlardı. Gündüzün hiç kimse onun kadar kardeşleri ve diğerleri ile, daha yakın daha nazik olamazdı. Gece vakti ise hiç kimse onun kadar nöbet tutmakta ve dua etmekte daha bağımlı ve devamlı değildi.

Oldukça az konuşurdu ve ağzını açtığında ya dualarında Tanrı ile konuşur ya da Tanrı’dan söz ederdi. Uyguladığı ve kardeşlere önerdiği kural buydu.Tanrı’dan en çok istediği lütuf, insanların kurtuluşu için etkin şekilde eylem gösterebilmesi için onu dürtecek olan ateşli bir sevgiydi. Tümü ile ve tüm gücü ile kendini ruhları fethetmeğe adandığı taktirde Mesih’in vücudunun kusursuz bir parçası olabileceğini düşünürdü. Bunda, kurtuluşumuz için kendini tümden sunan Kurtarıcı’yı izlemek istiyordu.Bu amaçla, Tanrı’nın esini ile çoktanberi aklında olan ve Tanrı’dan gelen bir tasarıyı gerçekleştirerek Dominikenler Tarikatı’nı kurdu. Gerek sözü ile gerekse mektupla kardeşleri her zaman Eski ve Yeni Antlaşma’yı incelemeye sık sık öğütlerdi. Matta’nın İncil’ini ve Aziz Pavlus’un mektuplarını sürekli olarak yanında taşır ve mektupların üzerine öylesine derin düşünürdü ki nerdeyse ezberlerdi. İki ya da üç kez episkopos seçildi, oysa her defasında kardeşleri ile birlikte yoksulluk içinde yaşamak istediğinde reddetti. Sonuna dek bakireliğinin görkemini lekesizce korudu.
Kırbaçlanmayı, delik deşik edilmeyi ve Mesih’in inancı uğruna ölmeyi arzu ediyordu. Papa IX. Gregorius onun hakkında bunları söyledi: “Her şeyde havarilerin yaşam şeklini izlemiş olan bir insanı tanıyorum; hiç kuşkusuz gökyüzünde şanlarına ortak olmuştur.”

DOMİNİKUS (1170-1221)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt