Kusursuzluk içinde yaşamak isteyenler Mesih’e göre yaşamalıdır.

Tanrı Oğlu’nun bizim için acı çekmesi gerekli miydi? Çok ve hatta ikili bir gereklilikten de söz edebiliriz: günaha karşı çare ve eylemde örnek olarak.Her şeyden önce bir çare oldu. Çünkü Mesih’in azabında günahlarımız yüzünden karşılaşacağımız tüm kötülüklere karşı bir çare buluyoruz.Örneğinden gelen yararlılık da daha az değildir. Çünkü Mesih’in azabı tüm yaşamımızı yönlendirmeye yeterlidir.
Kusursuzluk içinde yaşamak isteyenlerin yapabilecekleri tek şey çarmıhtaki Mesih’in hor gördüğünü hor görmek, arzu ettiğini arzu etmektir. Nitekim hiçbir erdem örneği haçta eksik değildir.

Bir sevgi örneği arıyorsan, bunu anımsa: “Hiç kimsede, insanın dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur” (Yu. 15, 13).Çarmıhta Mesih bunu yaptı. Dolayısıyla yaşamını uğrumuza verdiyse, onun uğruna herhangi bir acıya katlanmak bizler için bir yük olmamalıdır.Bir sabır örneğini arıyorsan, en iyilerinden birini çarmıhta bulursun. Sabır, iki durumda büyük sayılır: ya biri sabırla yüce zorluklara katlandığında ya da kaçınılabilen, oysa kaçınılmak istenmeyen zorluklara katlanıldığında.

Çarmıhta Mesih her ikisinin örneğini bize vermiştir. Nitekim “Elem çektiğinde kimseyi tehdit etmezdi” (I. Pe. 2, 23) ve bir kuzu gibi ölüme sürüklendi ve ağzını açmadı (bak. Elç. 8, 32). Mesih’in çarmıhtaki sabrı yücedir: “Önümüze konan yarışı sabırla koşalım. Gözümüzü, imanımızın öncüsü ve tamamlayıcısı İsa’ya dikelim. O, kendisini bekleyen sevinç uğruna utancı hiçe sayıp çarmıhtaki ölüme katlandı” (İbr. 12, 2).

Bir alçakgönüllülük örneğini arıyorsan, çarmıhta olana bak. Çünkü Pontius Pilatus’un yönetimi altında yargılanmayı ve ölmeyi istedi.
Bir itaat örneğini arıyorsan, ölüme dek Peder’e itaat edeni izle: “Bir adamın, yani Adem’in söz dinlemezliği yüzünden birçoğu günahkar kılındığı gibi, yine bir adamın söz dinlemesiyle birçoğu doğru kılınacaktır” (Rom. 5, 19).Dünyasal değerleri hor görme örneğini arıyorsan, kralların Kralı ve efendilerin Rabbi olan “bilgeliğin ve bilginin tüm hazinelerin saklı olduğu Mesih’i” (Kol. 2, 3) izle. Çarmıhta o çıplaktır; alay konusudur; tükürüklerin hedefidir; dövülendir; dikenli tacı giyen, sirke içirilendir.

Bu yüzden yüreğini giysilere ve zenginliklere bağlama. Çünkü “giysilerimi aralarında paylaştılar” (Yu. 19, 24); ne de onurlara, çünkü hakaretlere ve dayağa uğradım (bak. Yşa. 53, 4); saygınlıklara da değil, çünkü dikenlerle bir taç örüp başıma koydular (bk. Mar. 15, 17); ne de zevklere, çünkü “susadığımda bana sirke içirdiler” (Mez. 68, 22).

THOMAS (AQUINO’LU) (1225-1274)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt