LAURENTİUS GİUSTİNİANİ († 1456)

Aziz Laurentius Giustiniani’nin “Vaazlar”ından
Meryem Ana’nın Lekesiz Kalbi Bayramı

Meryem derin düşünce içinde kalbinde tüm bu
şeyleri koruyordu.

Okuyarak, bakarak, dinleyerek idrak ettiği her şeyi Meryem kalbinde derince düşünüyordu ve böylece imanında büyük bir artış gerçekleştiriyor, inayetler kazanıyor, bilgelikle aydınlanıyor ve gitgide artan bir sevgi ile yanıp tutuşuyordu!Göksel gizlerin kapısını kendine doğru açıyor, neşe ile doluyor, Ruh’un armağanları ile bolca zenginleşiyor, Tanrı’ya yöneliyor ve aynı zamanda derin alçakgönüllülüğünü koruyordu.Tanrısal armağan işlevinin özelliği budur: diplerden zirveye yükseltir ve şandan şana götürür.

Ne mutlu Bakire Meryem’in gönlüne, içinde Ruh’u taşıyıp öğretisinden yararlanıp, Tanrı Sözü’nün iradesine ittatli kalıyordu.
Meryem kendi duygusu ya da kendi istekleri ile hareket etmiyordu, bilgeliğin içinden önerdiği iman yolunu dıştan hissediyordu. Ve gerçekten Kilise’nin evini kendi evi gibi inşa eden Tanrısal Bilgeliğe çok aziz Meryem’i yasanın uygulaması, birliğin esası ve tinsel sunuşun ihtiyacını tekrarlamak için kullanması uygundu.Ey sadık ruh, Bakire Meryem’i taklit et. Kalbinin tapınağına gir tinsel olarak yenilenmen ve günahlarının affını elde edebilmen için. Hatırla ki Tanrı yaptıklarımızdan çok eylemlerimizin niyetini arıyor. Bunun için, ister Tanrı’ya seyir ile dönüp O’na bağlanırsak, ister erdemin gelişimine kendimizi verip başkasınınhizmetinde özenle iyi işlerle uğraşırsak, her şeyi her zaman sevginin dürtüsü ile yapıyoruz. Nitekim, bir tekrar olarak, bizi arındıran ve dolaysız olarak Tanrı’ya yükselen tinsel sunuş ellerimizin yapıtı olmaktan çok, Rabbimiz Mesih’in varlığı ve memnuniyeti ile canlandırılan ve kalbimizin tapınağında gerçekleşen tinsel kurbandır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt