LUDOVİKUS (EPİSKOPOS) (1274-1297)

Bir Çağdaş Tarafından Yazılan Yaşam Öyküsünden,
(Analecta Franciscana, VII, 361-366)
19 Ağustos, Aziz Ludovikus Bayramı

Dünyaya kurtuluş ve tüm inanç sahiplerinin tesellisi için verilidi.

Tanrı, insanları aydınlatmak için dünyaya verilen ermiş Ludovikus’u vaktinden önce bu yüzyıldan geri çağırmasını temin edip meleklerin sırlarına dahil etmek üzere, ermiş vatana almadan önce, seçkin ruhunu şimdiki kötülüklerden arıtmaya karar verdi ve istedi ki böylesine parlak bir erdem örneği tüm inanç sahiplerinin kurtuluşu ve tesellisi için ışığını tüm dünyaya yaysın. Böylece ermiş Ludovikus, Tanrı’nın evi olan Kilisede bulunanları bir lamba gibi aydınlatmak ve insanların kalbini tanrısal sevgiye çekmek ve hazırlamak üzere, Tanrı tarafından bir şamdanın üzerine yerleştirildi. Aynı zamanda iyiliksever tanrısal eğilimle, sadakatsizliği bertaraf edip ve yanlışlıkları yıkıp Katolik Kilisesini teselli etmek ve inancı yüceltmek için dünyanın karşısında mistik bir köprü gibi yükseltildi.

Bu melek yüzlü, yapıtları ve iffetli huyları ile şahane olun bu kişiye her sınıftan insanlar yaklaşırlardı ve her taraftan öylesine bir kalabalık toplanırdı ki kimileri, bu kalabalığı yüzünden, devrilme tehlikesi ile karşılaşırlardı. İnanç sahipleri törenine katıldıklarında, de-rin konuşmalarını duyduklarında faziletli şekilde etkilenirlerdi, derin alçakgönüllülüğüne ve merhametli sevgisine, dürüst sözlerine ve vakur davranışına hayran kalırlardı.Nitekim, şaşırmadan, bir kralın doğanın yetenekleri ile donatılmış, ulaştığı yüce göreve rağmen bu denli tevazu sahibi, yetkinin şatafatı içinde bu denli kendini küçük düşüren, bilgi ve konuşma yeteneği ile dolu, erdemlerle zengin ve aynı zamanda bu denli gösterişsiz ve kibar genç oğluna kim bakabilirdi ki? Yaşamını inceleyen herkese yeryüzünde bir melek gibi görünüyordu!Onbeş gün süren bir hastalıktan sonra, ölüm gününün arifesinde, hastalığı boyunca yapamadığı şekilde “Bu günün başlangıcına bizleri ulaştıran çok güçlü Rab” duasını ve başka duaları okudu. Öğlen sonrası satt üçte, yatağına oturmuş iken, gözlerini gökyüzüne çevirdi ve elinde haçı tutarak ya da, halsizliğinden dolayı elinde tutamadığında, ona bakarak akşam törenine kadar hiç durmaksızın dua etti “Sana tapıyoruz, ey Mesih” ve “Gençliğimin suçlarını hatırlama” diyerek ve birçok kez haç çıkartarak Bakire Meryem’e dua etti.

Bir arkadaşı ona neden sürekli olarak “Selam Meryem”i tekrarladığını sorduğunda yanıtı: “Çünkü birazdan öleceğim ve Meryem Ana beni kurtaracak” oldu.Tanrı’nın ve insanların sevdiği ermiş Ludovikus, Rab’bin tüm niyetleri onda gerçekleştikten ve ışık girdabına dalabilmesi için çok aziz ruhu bedenin bağlarından kurtulduktan sonra Rab’de uykuya daldı.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt