MARGARİTA (KORTONA’LI) († 1297)

Sevinmek ve zevk almak gerekiyor çünkü
bu kızım ölmüştü ve yaşama döndü.

Acaba düşen kalkmaz mı? Ya da uzaklaşan geri dönmez mi? Kutsal Kitap’ta kötülüğe karşı çok ilaç bulacaksın, ölümden kurtulmak için çok tedavi, ölüm ve dirilişle ilgili çok gizler bulacaksın, korkunç yargının ve sonsuz cezanın kanıtlıklarını bulacaksın, sayısız din değiştirme örneklerinde çile çekmek ve günahların affı ile ilgili doğrular bulacaksın, örneğin küçük kuzu, kaybedilen ve yeniden bulunan, ölen ve yeniden yaşama dönen müsrif oğul gibi. Kötülüğe karşı bu ilaçları kullanalım: onlarla ruhumuzu tedavi edelim. Bize izin verdiği sürece düştükten sonra kalkalım, kötülükten uzaklaşırsak kurtuluşumuzdan ümitsizlik duymayalım: nitekim Mesih günahkarları kurtarmak için dünyaya gelmiştir. “Yaklaşın, derin bir şekilde tapınarak ve dua ederek”.

Bizi tövbeye çağıran Söz bağırıp şunu söylüyor: “Üzülen ve mutsuz olan sizler bana gelin ve ben sizi besleyeceğim”. Demek ki kurtulma çaresi vardır, yeter ki biz arzu edelim. Ölüm bizi yutmuştu fakat şunu bilin ki Tanrı tövbe edenlerin yüzünden her gözyaşını siler.
Rab sözünü tutar ve: “Günahların siyahsa, kar gibi beyazlatacaktır; kızıl iseler yün gibi beyazlatacaktır” dediğinde yalan söylemez. Ruhların hekimi ruhunu tedavi etmeğe hazırdır: salt seni değil de günahın köleliği altında bulunanları kurtarmaya hazırdır. Bu tatlı ve sağlık verici sözler O’na aittir: “Hekime ihtiyaç duyanlar hastalardır, sağlıklı olanlar değil; ben tövbe etmeğe doğru olanları değil günahkarları çağırmaya geldim”. Bu davetin karşısında özürün ya da başka bir şey olabilir mi? Rab seni acının yarasından arıtmak ve karanlıklardan sonra sana yeniden ışığı göstermek istiyor.

Yollarını şaşırmayan kuzuları terk eden iyi Çoban, seni arıyor. Seni tutmasına razı olursan O geç kalmayacak ve seni omuzlarında taşımaktan çekinmeyecek, kaybolan kuzuyu bulduğu için mutlu olarak. Baba, iç çekerek, dönüşünü bekliyor. O vakit dön: uzaktan seni gördüğünde, sana doğru koşup bağrına basacaktır ve tövbe ile arınan ruhuna sarılacaktır. Sadece bu değil, eski insanın eylemlerinden kurtulan ruhunu en güzel giysi ile giydirecek, ölümün kanı ile yıkanan ellerine bir yüzük takacaktır ve barış İncil’ini izlemek için kötülük yolundan geri dönen ayaklarına sandaletler verecektir. Bundan başka kurtuluşunu kutlamak için Meleklerine ve insanlara bir neşe ve mutluluğu ilan edecektir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt