Mesih bitmez tükenmez zenginliktir, hudutsuz umuttur.

Tüm yüreğinle Rabbe dön, bu sefil dünyayı terket ve ruhun huzura kavuşacaktır. Çünkü Tanrı’nın saltanatı Kutsal Ruh’ta barış ve neşedir. İçtenliğinde ona uygun bir yer hazırladıysan, Mesih sana gelecek ve tesellisini gösterecektir. Tüm yüceliği ve görkemi içten geliyor (bak. Mez. 44, 14) ve burada hoşnut oluyor. İç insanı sık sık ziyaret eder, sohbeti tatlıdır, tesellisi hoştur, huzuru çoktur ve içtenliği de harikadır. Hadi, sadık ruh, yüreğini bu damada aç ki sana gelmeye yanaşsın ve sende konaklasın. Nitekim şöyle diyor: “Beni seven sözüme uyar, biz de ona gelir, onunla birlikte yaşarız” (Yu. 14, 23). O halde Mesih’e bir yer ayır.

Mesih’e sahip olduğunda zenginsin ve bu sana yeter. Her konuda desteğin ve vekilin o olacaktır; öylesine ki artık insanlara umut beslemek zorunda olmayacaksın.Tüm güvenini Tanrı’ya ver, korkun ve sevgin o olsun. Senin yerine o yanıtlayacaktır, iyi yapacaktır, en iyi olanı yapacaktır. “Dayanıklı kentin” (İbr. 13, 14) burada değil; nerede olursan ol, her zaman bir yabancı ve bir gezginci olacaksın. Mesih’le içtenlikle birleşinceye kadar hiç huzur bilmeyeceksin.Düşüncen her zaman Tanrı’nın yanında olsun ve yakarışın, hiç kesilmeksizin Mesih’e yükselsin. Yüce ve göksel konularda kurgu kuramıyorsan, Mesih’in azabında istirahat et ve kutsal yaralarında memnuniyetle konakla.

Mesih’le saltanat sürmek istiyorsan, kendini Mesih’le ve Mesih için destekle. Bir kez dahi olsa, kusursuz şekilde İsa’nın içtenliğine girersen ve azıcık bile olsa, yakıcı sevgisinin tadını alırsan, o zaman rahatına ya da rahatsızlığına hiç önem vermeyeceksin. Aksine sana yapılan haksızlıklardan mutluluk duyacaksın. Çünkü Mesih’in sevgisi ile insan kendini hor görür.

THOMAS KEMPİS (1379-1471)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt