Mesih’in Peder’e karşı köksel itaati, Tanrı sevgisinin tam yüzünü belirtiyor.

Ey kurtarılmış olan insan, senin için çarmıha gerilenin kim olduğunu, ne denli yüce ve hangi doğadan olduğunu düşün. Ölümü ölülere yaşam veriyor, göçmesi gökyüzünü ve yeryüzünü ağlatıyor, sert kayalar parçalanıyor.Bundan başka, çarmıhta can veren Mesih’in böğründen Kilise’nin şekillendirilmesi ve “Bedenini deştikleri adama bakacaklar” (Yu. 19, 37) diyen Kutsal Kitap’ın sözü gerçekleşmesi için, tanrısal emirle bir askerin o kutsal böğrü deşip açmasına izin verildi. Ondan, kurtuluşumuzun ücreti olan kan ve su fışkırdı. Böyle bir kaynaktan, yani yüreğin derinliklerinden, fışkırmış olmaları Kilise’nin kutsal gizlerine sonsuz yaşamı vermek yeteneğini tanır ve Mesih’te yaşayanlara, “sonsuz yaşam için fışkıran” (Yu. 4, 14) canlı bir kaynaktır.

Yüksel, bu yüzden, ey Mesih’in dostu ruh. “Yuvasını uçurumun kenarında yapan” (Yer. 48, 28) bir güvercin gibi ol. “Bir ev bulan serçe” (Mez. 83, 4) gibi bu tapınakta nöbet tutmaktan vazgeçme. Orada, bir kumru gibi, arı bir sevgiden doğan yavrularını gizle. Kurtarıcının kaynaklarından su içmek için oraya daya ağzını (Yşa. 12, 3). Nitekim cennettin merkezinden inen kaynak buradan fışkırır, dört ayrı nehire ayrılır (Yar. 2, 10) ve sonunda, sevgi ile yanan yüreklere dağılıp, tüm yeryüzünü bereketlendirir ve sular.

Kim olursan ol, ey Tanrı’ya adanmış ruh, canlı bir arzu ile bu yaşam ve ışık kaynağına koş ve yüreğinin içtenlikli gücü ile ona seslen: “Ey yüce Tanrı’nın benzeri olmayan güzelliği, ey sonsuz ışığın arı görkemi! Her yaşamı canlandıran yaşam sensin, her ışığı aydınlatan ve sonsuz görkemde, ilk seherden beri tanrılığın tahtı önündeki çok şekilli lambaları koruyan ışıksın.Tüm ölümlülerin gözlerinden gizlenen ey sonsuz ve erişilmez göz kamaştırıcı ve tatlı kaynak akışı! Derinliğinin sonu yoktur, yüksekliğinin sonu yoktur. Sonsuzdur bolluğun, sarsılmazdır arılığın!“Tanrı’nın kentini neşelendiren” (Mez. 45, 5) nehir senden fışkırır, öyle ki “bayram eden bir kalabalığın şarkıları arasında” (Mez. 41, 5) sana övgü ilahileri söyleyebilelim ve deneyin tanıklığı ile, yaşamın kaynağının sende olduğunu ve ışığı senin ışığınla gördüğümüzü’ (Mez. 35, 10) kanıtlayalım.

BONAVENTURA (1221-1274)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt