Mesih’in sevecenliği yürekleri duygulandırır.

Yüreği tüm duyguları ile Mesih’le bir olarak kutsal davete katılabilen muhakkak ki mutludur. Mesih’in güzelliğine gökyüzünün tüm ermiş toplulukları hiç durmaksızın hayran olurlar, sevecenliği yürekleri duygulandırır, O’nu gözlemek rahatlatır, iyiliği doyurur, inceliği rahatlatır, anısı tatlılıkla aydınlatır, kokusu ölüleri canlandırır ve ermiş görünümü göksel Kudüs’ün tüm kentlerini mutlu eder.

Mademki bu görme sonsuz şanın görkemidir, “ölümsüz ışığın bir yansıması, lekesiz aynasıdır” (Bilgelik 7, 26), her gün bu aynaya bak, ey kraliçe, İsa Mesih’in gelini. Sürekli olarak onda yüzünü gör ki, böyle, içten ve dıştan tümden süslenebilesin, rengarenk ve işlemeli giysilerle etrafını kuşatıp onları giyebilesin, tüm erdemlerin çiçekleri ve giysileri ile güzelleşebilesin, yüce Kralın kızına ve iffetli gelinine yaraşır şekilde. Aziz yoksulluk, aziz alçakgönüllülük ve benzeri olmayan iyilik bu aynada parlıyor. Aynanın her tarafına bak ve tüm bunları göreceksin.

Her şeyden önce bu aynanın başlangıcına bak ve bir samanlığa konulanın, paçavralarla sarılanın yoksulluğunu göreceksin. Ey harika alçakgönüllülük, ey şaşırtıcı yoksulluk! Meleklerin Kralı, gökyüzünün ve yeryüzünün Rabbi bir yemlikte yatıyor!Aynanın ortasında alçakgönüllülük, aziz yoksulluk ve insan türünün kurtuluşu için yüklendiği uğraş ve acılar dikkatini çekecekler. Aynı aynanın sonunda çarmıha, azap çekmesine ve orada en aşağılayıcı ölüm şekliyle ölmek istemesine neden olan anlatılamaz merhameti görebileceksin. Bu yüzdendir ki, çarmıha tutturulan bu aynı ayna “Ey bütün sizler, yoldan geçenler iyi bakın da görün, başıma getirilen dert gibi bir dert var mı?” (Özd. 1, 12) deyip geçenlere, bunlara dikkat etmeyi öğütlüyordu. O zaman, tek bir ses ve ruhla bağıran ve yakarana yanıt verelim: “Ruhum iyi anımsıyor ve içime çöküyor” (Özd. 3, 20).Böyle yaparak gitgide güçlenen bir sevgi ile yanıp tutuşacaksın, ey göksel Kralın kraliçesi.

Bundan başka anlatılamaz mutluluklarına, zenginliklerine ve sonsuz ikramlarına bak. Yakıcı bir arzu ve gönül sevgisi ile iç çekerek “Beni ardından çek, biz senin ardınca koşarız” (Ezg. 1, 3-4). Ey göksel Güvey, koşacağım. Beni konutuna alıncaya dek vazgeçmeyeceğim, sol elin başımın altına, sağ elin bana sevgi ile sarılıncaya dek (Ezg. 2, 4-6).Bu şeyleri gözlerken annen olan beni anımsa ve bil ki, Seni herkesten çok sevdiğim için yüreğimin sahifelerinde adını silinmez şekilde yazdım.

KLARA (ASSİSİ’Lİ) (1193-1253)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt