ROZA (VİTERBO’LU) († 1251)

Aziz Bonaventura’nın “Mistik Kitapçıklar”ından
4 Eylül, Azize Roza (Viterbo’lu) Bayramı

Tanrı’ya çok bağlı olan bir ruh, göksel Baba’nın hem kızı, hem gelini hem de kraliçesidir.

Gelecekteki mutluluğu düşündüğümde nerede ise, bu şahanelikten, kendimden geçiyorum. İçerden ve dışardan, alttan, üstten, etraftan bir zevktir. Sen her şeyden zevk alacaksın.Ben düşünüyorum ki, senin mutluluğun Kıyametteki Güneşle donatılmış Ay’ı ayakları altında bulunan ve başında on iki yıldızdan oluşan bir taç giyen o Kutsal Kadın’da öngörülmüştür.Yanılmazsam bu kadın ebedi kralın kızı, gelini ve kraliçesi olan Azizce yaşayan bir kadın: O kadın ki, Kral tarafından yaratıldığında onun kızıdır. O’ndan aldığı özel lütuf nedeniyle O’nun gelinidir, ve O’ndan almış olduğu şan sayesinde kraliçedir. Yüceltilerek Güneşle memnuniyetin onuru ile taçlandırmış. Bu mutlulukta, özel bir saygı olarak, on iki yıldızla simgelenen on iki iyilik beliriyor, yukardaki mutluluğun süsü ve onuru olarak.

Her gün, ey ruh, bu nimetleri dindarlık ile yeniden düşünelim, şimdiki sefalete, şimdiki sürgün durumuna artık teselli aramalısın, o nimetlerin umudu ile bu yaşamın her zorluğuna güç ve neşe ile karşı koymalısın.Aziz Hiyeronimus’un bu sözlerine kulak ver: “Koş, ey ruh, bedenin adımları ile değil de sevgiler ve arzularla çünkü seni bekleyen salt melekler ve azizler değil de meleklerin ve azizlerin Rab’bidir. Tanrı Baba seni bekliyor çok sevilen bir kız gibi, Tanrı Oğlu bekliyor tatlı bir gelin gibi, Tanrı Kutsal Ruh bekliyor gözdesi gibi senin tüm varlığının mirasçısı tayin etmek için seni Tanrı Baba bekliyor, seni Tanrı Oğul bekliyor sana doğuşunun meyvesini ve çok değerli kanının ödülünü sunmak için, seni Tanrı Kutsal Ruh bekliyor sonsuz iyiliğini ve tatlılığını sana bahşetmek için. Seni Krallığında kabul etmek için mutlu göksel ruhlardan oluşan sonsuz Kralın ailesi bekliyor”.

Ben gerçekten eminim ki, göğün bu nimetlerini sürekli aklında tutarsan bu sürgünü göksel başkentin bir çeşit kenar mahallesi haline getirirsen ve bu kenar mahallede her gün Tanrı’nın azizleri için ayırdığı yüce ve sonsuz tatlılığı ruhsal olarak tadarsın.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt