Tanrı’nın imgesiyiz.

Rabbim, merhametinin bakışını halkına ve aziz Kilise’nin mistik bedenine çevir. Benim kadar sefil, sana bu denli hakaret eden ve bunca kötülüklerin nedeni ve aracı olan benim gibi tek bir yaratığın saygısı ile değil de birçokları affederek ve onlara anlığın ışığını vererek yüceltileceksin.Halkını ölü ve kendimi canlı görseydin neler olurdu? Benim ve diğer yaratıkların günahları yüzünden, ışık olmak için doğan sevgili Gelinin Kilise’yi karanlıklar içinde görsen neler olur?Bunun içindir ki, insanı kendi imgene ve benzerliğine uygun şekilde yaratmana etken olan yaratılmamış sevginin adına halkın için merhamet diliyorum.

İnsana hangi nedenle bu denli saygınlık verdin? Hiç kuşkusuz, yaratığını kendinde görüp ona sevdalanmana neden olan paha biçilmez sevgi. Oysa ki, sonradan, işlenen suç yüzünden yaratığın yüceltmiş olduğun o ululuğu yitirdi.Bizleri yaratmakta kullandığın o aynı ateşle hareket eden sen, insan cinsine senle barışabilmesi için bir araç sunmak istedin. Bu yüzdendir ki, tek Oğlun olan Kelamı bize verdin. O, seninle bizim aramızda arabulucu oldu. Haksızlıklarımızı kendiliği ile cezalandıran adaletimiz oldu. İnsanlığımızla onu giydirdiğinde, ebedi Peder, ona verdiğin emre itaat etti. Ey sevgi uçurumu! Bu denli bir alçaklığa, yani insanlığımızın durumuna inmiş olan bu denli bir yüceliğe bakıp hangi yürek heyecanla dolup taşmaz?

Sonsuz tanrısallığı Adem’in bozulmuş insanlığının sefil bulutu ile örtüp, senle insan arasında kurduğun birlikle biz imgen olduk ve sen imgemiz. Hangi nedenle? Kesinlikle, sevgi ile.Benzeri olmayan bu sevgi adına yaratıklarına merhametli davranman için sana dua ediyorum, ısrarla rica ediyorum.

KATERİNA (SİENA’LI) (1347-1380)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt