THOMAS (CELANO’LU) († 1260)

Thomas’ın (Celano’lu) Yazılarından (İki Hayattan, Signorella, Roma, 1954)
2 Ağustos, Porziuncola’daki Melekler Meryem Anası Bayramı

Tanrı’nın konakladığı bu yer gerçekten kutsaldır.

Kısa boylu, tevazu düşünceli, küçük rahiplere ait Tanrı’nın hizmetkarı Franciskus bu dünyada yaşadığı sürece, kendi ve kardeşleri için dünyadan bir parça seçti çünkü dünyadan bir şeyler sahiplenmeksizin Mesih’e hizmet edebilmesi hiç mümkün değildi.Bu dünyadan kendilerine ait hiçbir şeyi arzu etmeyenlere ait olacak o yere Tanrı’nın önceden ilham ettiği Porziuncola yani küçük parça adı verilmişti.
O yerde, özel tevazu yüzünden, Oğuldan sonra, tüm seçilmişlerin başı olarak yüceltilmeye hak kazanan Bakire Ana’ya adanmış bir küçük kilise vardı.Küçük Rahiplerin tarikatı orada başladı ve sağlam bir temel üzerinde asil binaları yükseldi ve çoğaldı. Aziz en çok bu yeri seviyordu, rahiplere o yere özel bir sevgi ve saygı göstermelerini o yeri daima, tevazu ve büyük fakirlik içinde, bir dinsel yaşam aynası olarak korumalarını istedi, sahipliğini başkalarına ayırarak ve sadece kullanımını kendi ve yanındakilere ait ederek.

Orada her konuda çok sert bir disiplin uygulanırdı, sessizlikte, çalışmada ve kuralın tüm diğer emirlerinde. Hiç durmaksızın, gece ve gündüz, o yerin Küçük Kardeşler topluluğu Tanrı’ya şükretmekle uğraşırdı ve herkes, şahane hoş kokular içinde, gerçekten meleklere özgün bir yaşam sürüyordu.Nitekim Rahip Franciskus, göklerin egemenliğine her yerde varılabileceğini ve tanrısal inayetin seçilmişlerin üzerine, hangi yerde bulunurlarsa bulunsunlar, inmekte güçlük çekmediğini bilmekle birlikte kendi tecrübesine dayanarak Porziuncola’lı Azize Meryem kilisenin bulunduğu yerin daha büyük bir inayet bolluğuna sahip olup sık sık göksel ruhlar tarafından ziyaret edildiğini fark etmişti.

Bu yüzden sık sık rahiplere bunları söylerdi: “Oğullarım, bu yeri terk etmemeye dikkat edin. Sizi bir taraftan kovarlarsa, başka bir taraftan girin. Tanrı’nın konakladığı bu yer gerçekten azizdir. Rab burada az sayıda olan bizleri çoğalttı; burada fakirlerinin gönüllerini tanrısal bilgeliği ile aydınlattı; burada irademizi sevgisinin ateşi ile yaktı; burada imanla dua eden istediğine kavuşacaktır ve bu yerde kötü davrananlar ağır bir şekilde cezalandırılacaktır. Bu yüzden, oğullarım, Tanrı’nın konakladığı yeri her şekilde onurlandıran ve gönlünüzün tüm heyecanı ile onda Rab’be şükredin.”

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt