YAKUP (MARKA’LI) († 1476)

Yakup’un (Marka’lı) Bir “Vaaz”ından
28 Kasım, Yakup (Marka’lı) Bayramı

Tanrı Sözünün vaazı tüm erdemleri doğurur.

“İyi toprağa başka tohumlar düştü ve, doğduğunda, ürünü bire yüz artırdı”. Burada Kutsal Ruh’un bolluğu ile doyum haline gelmiş inançlı kalpler tasvir ediliyor. Bunlarda Tanrı’nın sözü günahlardan tövbeyi, alçakgönüllülüğün menekşesini, sevginin gülünü, iffetin zambağını, tanrısal endişe ve sevgiyi, sonsuz gerçeklerin arzusunu, dünyasal şeylerin nefretini, tüm erdemlerin güzelliğini eker. Ey değerli ve çok aziz Tanrı Sözü! Sen inanç sahiplerinin gönlünü aydınlatıyorsun, aç olanları besliyorsun, acı çekenleri teselli ediyorsun; tüm iyilerin aklını verimli hale getirip tüm erdemleri filizlendiriyorsun; sen ruhları şeytanın ağzından çekip alıyorsun, günahkarları haklı çıkartıyorsun ve dünyasaldan göksele değiştiriyorsun. Nitekim Kutsal Ruh nerede alınır? Vaaz yolu ile. Günahların için nerede ağlıyorsun ve sana yapılan hakaretleri affediyorsun? Vaazda. Kötü niyetleri nerede bırakıyorsun ve nerede kaybolan sabrı ve ruhu yeniden buluyorsun? Vaaz yolu ile. Tanrıyı nerede tanıdın ve nerede günahkarlar dürüst olurlar? Vaaz yolu ile. Bunca günahlar, cinayetler, ayıplar, sadakatsizlikler, nefretler ve benzer şeyler nerede affedilir? Vaaz yolu ile. Halkı inançta ne tuttu? Vaaz.

Tanrı’nın sözünü dinlemeyenler akılsız yaratıklar gibidir. Yanlışlıkları ve sapkınlıkları yok etme erdemine sahip nedir ve dünyayı kim inanca çekti? Vaaz. Mesih’in Havarilere verdiği görev ne idi? Vaaz etmek. Ruhlarda inayetleri ve erdemleri ekmek erdemi nereden geldi? vaazdan çünkü Rab der ki “Konuşan siz değilsiniz”.Ey aziz vaaz, her hazineden daha değerli! Ne mutlu seni duyanlara çünkü sen dünyayı aydınlatan yüce ışıksın. Aziz Bernardus der ki: “Tanrı’nın Sözünü iyi bir kalple dinlemek, imanla kabul etmek ve ruhların kurtuluşu ile ilgili her şeyi dikkatle korumak gerekiyor. İnsan sözü gibi değil de gerçekten Tanrı’nın sözü gibi dinlenmeli, ister teselli etsin, ister önersin ya da azarlasın. Ve nasıl ki dikkatsiz tohum ekicisi tohumlarını kaybederse aynı şekilde dikkatsiz dinleyici Tanrı’nın Sözünü kaybeder”.

Bu yüzden Aziz Augustinus der ki: “Sizlere yeniden soruyorum, ey kardeşlerim ve kız kardeşlerim: sizce en kutsal olan Mesih’in bedeni mi yoksa Tanrı’nın sözü? Doğru bir yanıt vermek istiyorsanız Tanrı’nın sözünün Mesih’in bedeninden daha az olmadığını söylemeniz gerekiyor. Dikkatsiz bir şekilde Tanrı’nın sözünü dinleyen Mesih’in bedenini dikkatsizce yere düşürenden daha az suçlu değildir”.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt