Yusuf’un yüceliği: İsa’nın insanlığının ve tanrısallığının koruyucusudur.

Akıl sahibi bir yaratığa verilen tüm özel lütufların genel kuralı, tanrısal alçakgönüllülük, özel bir lütuf ya da yüce bir konum için birini seçtiğinde, bu şekilde seçilmiş olan kişiye görevi için gerekli olan tüm karizmaları vermesidir. Doğal olarak bunlar seçilen kişiye onur da kazandırırlar. Rab İsa Mesih’in meşru diye bilinen babası ve dünya kraliçesinin, melekler melikesinin gerçek eşi yüce Aziz Yusuf’ta özellikle olan da budur. Peder Allah tarafından başlıca hazinelerinin, kendi Oğlu’nun ve kendi gelininin sadık besleyicisi ve koruyucusu olarak seçildi ve bu görevi büyük bir titizlikle kabul etti. Bu yüzdendir ki Rab ona: “İyi ve güvenilir uşak, Rab’bin şenliğine katıl” (Mat. 25, 21) demiştir.

Aziz Yusuf’u Mesih’in tüm Kilise’sinin önüne koyarsan o, Mesih’in dünyaya olağan ve dürüst bir şekilde girmesine aracı olan seçilmiş ve özel kişidir. Mademki tüm kutsal Kilise, sayesinde Mesih’i kabul etmeğe layık görüldüğünden, Bakire Anne’ye borçludur, aynı şekilde ve doğru olarak, ondan sonra Yusuf’a da özel bir minnet ve saygıyı borçludur.Nitekim o, Eski Antlaşma’nın sonuçlandırıldığını gösteriyor ve yüce atalarla Peygamberlere söz verilen meyve ve onura kavuşuyorlar. Doğrudur ki salt o, tanrısal alçakgönüllülüğün sözünü verdiğinin bedensel varlığından yararlanabildi.

Hiç kuşkusuz Mesih, insanlar arasında yaşadığında ona, bir oğlun babasına göstereceği o yakınlığı, o saygıyı, o yüce onuru göklerde de esirgemedi, aksine kusursuzluğun uç noktasına götürdü.Bu yüzdendir ki Rab, “Rabbin şenliğine katıl” diyor. Her ne kadar insanın yüreğine giren sonsuz mutluluğun neşesi ise de Rab “Şenliğe katıl” demeyi yeğlemiştir ve böylece, gizemsel olarak, o neşenin salt içinde olmayıp her taraftan onu sarıp emdiğini, onu sonsuz bir girdaba çektiğini ima etmek istemiştir.Bizi anımsa, ey Aziz Yusuf, ve güçlü duanla meşru babası diye bilindiğin Oğlu’nun katında aracı ol; gelinin ve Peder ve Kutsal Ruh ile birlikte sonsuz yüzyıllarda yaşayan ve hüküm sürenin Annesi olan pek Aziz Bakire’yi de bizlere aracı et. Amin.

BERNARDİNUS (SİENA’LI) (1380-1444)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt