ANTONİUS MARİA CLARET († 1870)

Antonius Maria Claret’in “Yapıtlar”ından
24 Ekim, Aziz Antonius Maria Claret Bayramı

Bizi zorlayan Mesih’in sevgisidir.

Kutsal Ruh’un ateşi ile harekete geçen havariler tüm dünyayı kat ettiler. Aynı ateşle alevlenen apostolik misyonerler dünyanın bir ucundan diğerine dünyanın uçlarına vardılar, varıyorlar ve varacaklar Tanrı’nın sözünü ilan etmek ve havari Petrus’un: “Bizi zorlayan Mesih’in sevgisidir” (II. Kor. 5, 14) sözlerini doğru şekilde kendilerine uygulamak için.

Mesih’in sevgisi bizi dürtüyor, koşmaya ve uçmaya zorluyor, aziz bir gayretin kanatlarında. Gerçekten seven, Tanrı’yı ve karşındakini sever. Gerçekten gayretli olan aynı zamanda sevgilidir fakat, sevginin derecesine göre, daha üst bir derecede; öyle ki ne denli sevgi ile yanarsa o denli gayretle dürtülüyor. Şayet birinde gayret yoksa bu kalbindeki sevgi ve merhametin söndüğünü kanıtlar. Gayretli olan, harika şeyler arzular ve yapar ve Tanrı’nın bu ve öteki yaşamda her zaman daha çok tanınması, sevilmesi ve hizmet edilmesi için çalışır. Nitekim bu aziz sevginin sonu yoktur. Aynı şeyi karşısındaki ile yapar. Herkesin bu dünyada memnun ve göksel vatanda mutlu ve ermiş olmalarını arzular ve temin eder; herkesin kurtulmasını, kimsenin sonsuzda kaybolmamasını, Tanrı’ya hakaret etmemesini ve bir saniye bile kimsenin günahta kalmamasını temin eder. Aziz havariler ve apostolik ruhla hareket eden herkes böyle yaptı.

Ben kendime şöyle söylüyorum: Meryem’in Lekesiz Kalbinin oğlu sevgi ile yanan ve geçtiği her yeri ateşleyen biridir. Gerçekten arzu ediyor ve tanrısal sevginin ateşi ile insanları tutuşturmak için tüm güçleri ile uğraşır. Hiçbir şey dikkatini dağıtmaz, yokluktan zevk alır, güçlükleri karşılar, acıları kucaklar, iftiralardan memnuniyet duyar, işkencelerde mutludur. Düşündüğü tek şey İsa Mesih’i izlemek, duada, uğraşta, acılara katılmakta, çilelerde onu taklit etmek ve her zaman ve sadece Tanrı’nın şanını ve ruhların kurtuluşunu aramak.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt