Birinin gönlü temiz ve Tanrı’ya bağlı ise, etrafına gizli bir ışık yayılır.

Çok dikkatli olun, çocuklarım; Hıristiyan’ın hazinesi yeryüzünde değil, gökyüzündedir. Bunun içindir ki, düşüncemiz, hazinemizin bulunduğu yere yönelmelidir. İnsanın güzel görevi budur: dua etmek ve sevmek. Dua ederseniz ve severseniz, işte, insanın yeryüzündeki mutluluğu bu olur. Dua, Tanrı ile birleşmekten başka bir şey değildir. Birinin gönlü temiz ve Tanrı’ya bağlı ise başdöndürücü bir tad ve tatlılığa kapılır, etrafında yayılan gizemli bir ışıkla arınır. Bu içtenlikli birleşmede, Tanrı ve ruh, hiç kimsenin ayıramadığı, bir arada kaynaşan iki mum parçası gibi olurlar.

Tanrı’nın küçük yaratığı ile birleşmesi ne de güzeldir! Anlaşılamayan bir mutluluktur bu. Biz dua etmeye layık değildik, fakat Tanrı, iyiliği ile, O’nunla konuşmamıza izin verdi. Duamız O’nun pek çok hoşlandığı bir buhurdur. Çocuklarım, yüreğiniz ufaktır, fakat dua onu genişletir, Tanrı’yı sevebilecek duruma getirir. Dua bize gökyüzünün tadını verir; cennet’ten inen bir şey gibi. Hiç bir zaman tatlılığı bizden esirgemez. Nitekim ruha damlayan ve her şeyi tatlılaştıran bir baldır. İyi okunan bir duada acılar, güneşin altındaki karlar gibi çözülür. Dua bize bunu da veriyor: zaman öylesine hızlı akar, insanı öylesine mutlu eder ki süresi artık farkedilmiyor. Dinleyin: Bresse’de rahip iken bir süre, çoğu hasta olan kardeşlerimin yerine geçmek zorunda kaldım. Sık sık uzun yollar katediyor ve Tanrı’ya dua ediyordum; ve emin olun, zaman bana hiç uzun gelmiyordu.

Bazıları tümden duaya dalarlar, tıpkı sulara dalan bir balık gibi. Çünkü bunlar tümü ile Tanrı’ya bağlıdırlar. Ne denli severim bu cömert ruhları! Assisi’li Aziz Franciskus ve Azize Coletta Rabbimizi görüyor ve O’nunla konuşuyorlardı, tıpkı birbirimizle konuştuğumuz gibi.
Biz ise ne yapacağımızı ya da neler isteyeceğimizi bilmeden, kaç kez kiliseye geliyoruz! Oysa ki, birini ziyaret etmeye gittiğimizde, neden gittiğimizi çok iyi biliyoruz. Hatta bazıları Tanrı’ya sanki şöyle diyorlar: “Sana söyleyecek iki sözüm vardır, böylece işimi çabuk tutar ve senden ayrılırım.” Bense düşünüyorum ki, Rabbe tapmaya geldiğimizde, gerçekten canlı bir inanç ve tümden arı bir yürekle dua edersek, Rabden her istediğimizi elde edebiliriz.

YUHANNA MARİA VİANNEY (1786-1859)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt