FRANCİSKUS MARİA (CAMPOROSSO’LU) († 1866)

Aziz Bonaventura’ya Atfedilen “Vitis Mystica”dan (Quaracchi, VIII, 214-215)
20 Eylül, Aziz Franciskus Maria (Camporosso’lu) Bayramı

İyilik çalışmaları olmadan çiçeğin arılığı hiçbir işe yaramaz.

Tembellik edemeyen iyilik varlığını her zaman eylemlerle gösterir. Bunu Aziz Gregorio vurguluyor: “Sevginin kanıtı sergilenen yapıttır”. Ve İsa’nın en çok sevdiği öğrencisi Yuhanna şöyle der: “Dünyanın nimetlerinden sahip olup kardeşini ihtiyaçta görüp yüreğini kapatanda Tanrı’nın sevgisi nasıl kalır? Gördüğü kardeşini sevemeyen görmediği Tanrı’yı sevemez. Gerçeğin kendisi olan iyi İsa başkasına yönelik sevgiyi kanıtlayan merhamet eylemlerinin hangileri olduğunu açıklamıştır. Nitekim kendisi, son yargılamanın sınavında, bu eylemleri yapıp yapmadıkları için doğru olanları övüp suçluları mahkum edeceğini söylüyor: “Aç idim ve beni besledin; susamıştım ve bana içecek verdin; evsiz idim ve beni konuk ettin; çıplaktım ve beni giydirdin; hastalandım ve hapiste yattım ve ziyaretime geldin. Çünkü bu kardeşlerimizden en küçüğüne yapmış olduğunuz şeyi bana yaptınız”.

Sevginin kökeninden doğan iyilik eylemleri bunlardır. Bu yüzden o güç sınavında övgüye layık olan bu çalışmaların müstesna değeri üzerinde çok iyi düşünmek gerekiyor. Bu çalışmalar olmaksızın beyaz çiçeğin arılığı hiçbir işe yaramaz; sevgi eylemleri olmaksızın bekaret iffetinin değeri yoktur. Herkes bu iradeye sahip olup olmadığı konusunda kendini incelesin. Bir fakiri ya da bir özürlüyü veya bir gezginci görüp hiç merhamet duymazsan, ona bir dua sunmazsan, ihtiyacına katılmazsan sende vermek isteği olur mu? Hiçbir şekilde olmaz. İhtiyaçta olan birini her gördüğümüzde onda Mesih’i tanırız çünkü ihtiyaçta olan da kardeşimizdir. İhtiyaçta olanın karşısında içimizdeki merhameti kapatmazsak Tanrı sevgisinin bizde konakladığını görürüz.

Ancak ve daha fazlası ile doğru inançtan ve çalışmalarından ayrılıp, ister kabul ederek ister umursamadan, günahların içine düşen zavallılara merhamet göstermeliyiz. Dualarımız ve gözyaşlarımızla Meleklerin göksel ekmeğini dağıtıp tatlı İsa’yı merhamete çağırmalıyız.
Aynı şekilde Rab’ten akıl yeteneğini alanlar Kutsal Kitap’ın ekmeğini hazırlayıp dağıtsınlar; ve Rab’be dua etsinler ki, onu tanımaları için onların gözlerini açsın ve kalplerin tadını tedavi etsin ve ekmeği kırmakta yani Kutsal Kitap’ın yorumunda kabul edilen Rab’bin ne kadar gerçekten lezzetli olduğunu görsünler.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt