Gerçek din, canlı inanç yoksul insanların arasında korunur.

Yoksullara karşı davranışımızı onlarda, dıştan görünenlere göre ya da iş yeteneklerine uygun şekilde ayarlamamalıyız. Onları inancın ışığında incelemeliyiz. Tanrı’nın Oğlu yoksul olmayı ve yoksullar tarafından temsil edilmeyi istedi. Azabında artık insan görünümünü kaybetmişti; putperestler için bir çılgın, Yahudiler için de bir rezalet nedeni olarak görünüyordu; oysa ki o kendini yoksulların müjdecisi gibi tanımlıyor: “O beni Müjde’yi yoksullara iletmek için gönderdi” (Luk. 4, 18).Bu duyguları paylaşmalıyız ve Mesih’in yaptıklarını yapmalıyız: yoksulları tedavi ve teselli etmeliyiz, yardımlarına koşmalı ve desteklemeliyiz.

O yoksul doğmak istedi, yoksulları yanında kabul etmek, yoksullara hizmet etmek, yoksulların yerini almak istedi; öyle ki yoksullara yapacağımız iyilikleri kendi tanrısal kişiliğine yapılmış gibi sayacağını söyledi. Tanrı yoksulları sever ve dolayısıyla, yoksulları sevenleri sever. Gerçekten biri çok sevildiğinde dostları da hizmetkarları da sevilir. Tanrı, onların sevgisi yüzünden bizleri de seveceğine haklı olarak umut edebiliriz. Onları ziyaret ettiğimizde, onlarla birlikte acı çekebilmek için onları anlamaya çalışalım ve: “Herkesle her şey oldum” (I. Ko. 9, 22) diyen Havarinin iç düşüncesine katılalım. Bunun için karşımızdakinin acılarına ve sefaletine duyarlı olabilmek için gayret gösterelim. Tanrı’ya dua edelim ki, bize merhamet ve sevgi ruhunu versin, bizi onunla doldursun ve bizde muhafaza etsin.

Yoksullara hizmet etmek her şeye tercih edilmelidir. Gecikmeler olmamalı. Şayet dua saatinde bir yoksula ilaç getirmeniz veya yardım etmeniz gerekiyorsa huzur içinde gidin. Yaptığınızı Tanrı’ya sunun, dua niyetinizi de ekleyerek. Yoksullara hizmet etmek için duayı bırakmışsanız, hiç dert etmeyin ve kusur işlediğinizi sanmayın. Tanrı’yı Tanrı için terkederseniz, yani Tanrı’nın bir işini Tanrı’nın başka bir işini yapmak için terkederseniz, bu Tanrı’yı ihmal etmek sayılmaz. Bir yoksula yardım etmek için duadan ayrılırsanız, bilin ki bunu yapmak Tanrı’ya hizmet etmek demektir. Sevgi tüm kurallardan üstündür ve her şey ona bağlanmalı. Sevgi yüce bir hanım gibidir: emrettiğini yerine getirmek gerekir. Yaşamlarında yoksulları sevecek olanlar ölümden hiç korkmayacaklardır. Bu yüzden daha dinç bir sevgi ile yoksullara hizmet edelim ve en çok terkedilmiş olanları arayalım. Onlar efendilerimiz ve beylerimizdirler.

VİNCENTİUS (DE PAUL) (1581-1660)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt