PASKAL BAYLON († 1592)

Her şeyden önce Tanrı’yı aramak gerekiyor.

Tanrı ateşli bir şekilde bize iyi şeyler vermek arzusunda olduğundan emin ol ki, sana, her istediğini verecektir. Ancak Tanrı seni istemeye yöneltmeden önce hiçbir şey isteme çünkü O senin isteğinden çok isteğini yerine getirmeğe hazırdır; O her zaman bizim istememizi beklemektedir. Bunun için isteğinde, senin istemek gereksiniminden çok, sana vermek isteyen Tanrının arzusu sana dürtü teşkil etsin: bundan dolayı dualar her zaman Rab İsa Mesih’in meziyetlerini göz önünde tutarak yapılmalı.

Dolayısı ile ruhunu sürekli ve yoğun eylemlerde idman et, Tanrı’nın arzu ettiklerini arzu ederek, o istekten sana gelebilecek her kar ve iyiliği iradenden çıkartarak. En çok Tanrının her şeyden önce aranmış olmasını üstünlükle iste. Her şeyden önce ve özellikle Tanrı’nın aranılması değerlidir çünkü tanrısal İrade ona hizmet etmeğe daha uygun olmamız ve onu sevmekte daha kusursuz olabilmemiz için talep ettiğimizi almamızı istiyor.

Tüm duaların bu eğilimle yapılsın ve bunu istediğinde sevgi adına ve sevgi ile iste, anında ve uygun şekilde. Kalbini bu dünyanın şeylerinden ayır ve unutma ki bu dünyada sadece sen ve Tanrı varsınız. Kısa bir süre için bile kalbini Tanrıdan uzaklaştırma; düşüncelerin basit ve alçakgönüllü olsunlar; her zaman dikkatini kendi üzerine ve dağılan hoş bir koku gibi Tanrı sevgini her şeyin üzerine topla.
Tanrıya şükretmek göksel bir iyilik alıp, Tanrıyı en büyük ve evrenin Rab’bi olduğunu, her iyiliğin O’ndan geldiğini kabul etmektir; Tanrıya gelen şandan haz etmektir çünkü bu lütfa layık görülmüştür ve Tanrıyı daha çok sevmeye ve her iyiliğin Vericisine hizmet etmeye hazırdır. Tanrıdan herhangi bir armağan aldığında neşe ve sevinçle kendiliğini ikram et, tevazu göstererek, kendini hor görerek ve iradenden vazgeçerek öyle ki kendini tümden O’nun hizmetine ayırabilesin.

Pek çok, adeta sonsuz şükranlarda bulun, senin şükrettiğin armağanlar ve menfaatler bahşeden Rab’bin gücünden ve iyiliğinden sevinç duyarak, şayet şükranların Tanrı tarafından kabul edilmesini istiyorsan, şükran etmeden önce kendini tahkir et, ret et ve hor gör, sefilliğini ve zavallılığını kabul et, her sahip olduğun şeyi Tanrı’nın alicenaplığından aldığını anla, lütuf ve armağanlarla zenginleştiğini görerek bunlardan yararlan ve sevinç duy, Tanrı’ya daha iyi hizmet edebilmen için bunlardan edinebileceğin yararları düşünmeksizin.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt