Rab Tanrı ise aynı zamanda insandır ve bunun içindir ki, insanların güçsüzlüğünden şaşmıyor.

Mesih İsa’nın dostu olan ve onun kadar cömert bir komutanı izleyen kişi hiç kuşkusuz her şeye katlanabilir. Çünkü İsa yardım eder ve güç verir, her zaman sözünde durur ve içtenlikle sever. Gerçekten her zaman farkettim ve bugün bile açıkça görüyorum ki, Tanrı’nın hoşnut olduğu, söylediği, Mesih’in çok kutsal insancıllığı aracılığı ile Tanrı’nın hoşuna gidebilir ve O’ndan yüce lütuflar alabiliriz.
Birçok kez bunu denedim ve Rabbin kendisi de bana bunu söyledi. Gayet açıkça gördüm ki, en yüce Kralın büyük gizlerini bize göstermesini istiyorsak, bu kapıdan geçmeliyiz. Kontemplasyonun zirvesine varıldıysa bile başka bir yol aranmamalı; çünkü bu yolda emniyetteyiz. Tüm iyilikler O’ndan, Rabbimizden geliyor. O bizi eğitecektir.

Yaşamını incelersek daha kusursuz örnek bulamayız. Yanımızda bu denli iyi, dünyasal dostların yaptığı gibi, güçlüklerde ve belalarda bizi hiç terketmeyen bir dostumuz varken başka ne arzu edebiliriz? Ne mutlu ona ki, O’nu gerçekten sever ve yanında olur! Şanlı havari Pavlus’a bakalım, dudaklarında her zaman İsa’nın adını taşımaktan kendini alıkoyamıyordu. Çünkü yüreğinde de sağlamca taşıyordu. Bu gerçeği öğrendikten sonra Assisi’li Francesco, Padova’lı Antonius, Bernardus, Siena’lı Caterina gibi kontemplasyona çok bağlı bazı azizlerin başka yol izlemediklerini gördüm ve öğrendim. Kendimizi Tanrı’nın ellerine teslim ederek, bu yolu büyük bir özgürlük içinde katetmeliyiz. Şayet bizi sarayının prensleri arasına yüceltmek istiyorsa, bu bağışı seve seve kabul etmeliyiz.

Mesih’i her düşündüğümüzde, bizlere bu denli lütufları bağışlaması için onu iten sevgiyi ve onunla bize gösterdiği şefkatin bir teminatını veren Tanrı’nın ateşli merhametini anımsayalım. Bu yüzden bu gerçeği düşünmeye ve kendimizi sevgiyle heyecanlanmaya zorlayalım. Şayet Rab, tek bir kez bu sevgiyi yüreğimize kaydetmek lütfunda bulunursa, her şey kolaylaşacaktır ve kısa sürede hiç yorulmadan çok şeyler yapacağız.

TEREZA (AVİLA’LI) (1515-1582)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt