Sen o kaynaktan içmemi emrettin.

(Haklı olarak Almanya’nın ikinci havarisi diye adlandırılan Aziz Petrus Kanisius o ülkeye hareket etmeden önce, Papa tarafından kutsandıktan sonra, kendi bu sözlerle ifade ettiği yüce tinsel olayların deneyini yaşadı.)

“Ey yüce Kahin, büyük iyiliğinin isteğiyle Vatikan’da ziyaret edilen ve şahane şeyler başaran havarilerine kutsamanın etkinliğini ve teyidini hiç beklemeksizin teslim ettim; o yerde (Vatikan’da) bu tür aracıların sayesinde bana büyük bir teselli ve inayetinin varlığının bağışlanmış olduğunu hissettim. Çünkü onlar da beni kutsuyor, Almanya’daki görevimi teyit ediyor ve Almanya’nın havarisine yapıldığı gibi, iyilikseverliklerinin desteğini bana iletiyorlardı. Rab, kaç kez ve şekilde – o aynı günde – bana Almanya’yı teslim ettiğini biliyorsun. Daha sonra o Almanya için ilgi gösterecek, uğrunda yaşamak ve ölmek isteyecektim.

Önümde görür gibi olduğum çok kutsal bedeninin yüreğini bana sunarcasına, sen o kaynaktan içmemi emrettin, kurtuluş sularını, deyim yerindeyse, kaynaklarından alabilmem için beni davet ettin ey Kurtarıcım. Yoksulluğa, arılığa, itaatkarlığa susamıştım ve senin beni yıkamanı, giydirmeni ve süslemeni talep ediyordum. Ondan sonra, çok tatlı yüreğine varmayı cüret ettikten ve susuzluğumu orada giderdikten sonra, bana ruhumun çıplaklığını koruyabilecek ve bu göreve son derece uygun üç kısımdan örülü bir giysinin sözünü verdin: bunlar barış, sevgi ve kararlılıktı. Bu kurtuluş giysisini giydikten sonra hiç bir şeyin eksikliğini duymayacağımdan, her şeyin yüceliğin için gerçekleşeceğinden emindim.”

PETRUS KANİSİUS (1521-1597)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt