SERAFİNUS (MONTEGRANARO’LU) († 1604)

Basilius’un (Kayseri’li) Tinsel Mükemmellik Konusundaki Konuşmasından
12 Ekim, Aziz Serafinus (Montegranaro’lu) Bayramı

Alçakgönüllülük her erdemin annesidir.

Rab’bin konakladığı ruh göğün imgesidir; beden ise toprakla şekillenmiştir. Sen bedenini ruhunun hizmetine sunmalısın özellikle dua saatlerinde ve seni o tanrısal eylemden alıkoyan kötü düşünceleri hemen kovmalısın. Vaktini gizli dualarla meşgul et; Tanrı onları gizlilikte görecek ve seni ödüllendirecek. İhtiyaç gününde bu zenginlikleri el altında bulundurabilmek için aziz bir yaşamla büyük iyilikler kazanmaya çalış.

Özel görevini ifa ettiğinde hizmet ettiklerine sevgini göstermek için fiziksel gayretine yüreklendiren ve teselli eden sözler ekle: böylece hoş karşılanacak çünkü iyiliğin gayreti ile çeşni kazanacaktır. Sana ait olan işlerin başkaları tarafından yapılmasına kesinlikle izin verme ki ödül senden alınıp başkasına verilmesin ve sana ait olması gereken zenginliklere, seni aşağılayarak, bir başkası elde etmesin. Her zaman Tanrı’nın gözü önünde oluyor gibi abartıdan ve ilgisizlikten kaynaklanan suistimalden kork, sana teslim edilen görevler alçakgönüllü ve sıradan görünseler bile. Hizmetin tanıklığı her zaman büyüktür ve bize göklerin egemenliğini kazandırır; tüm erdemler onda toplanmıştır çünkü onda Rab’bin öğretileri bulunmaktadır. Ve her şeyden önce her erdemin annesi olan ve beraberinde bir iyilik bolluğu getiren alçakgönüllülük öğretisi. Ondan sonra Rab’bin: “Açtım ve beni besledin; susadım ve bana içecek verdin; gezgin, hasta, tutuklu idim ve yardımıma koştun” sözlerinin içerdiği diğer öğreti geliyor. Ve bu, bu hizmetler özellikle alçakgönüllü bir ruhla, böbürlenmeden, kızmadan ve şikayet etmeden yapıldığında olacaktır.

Aziz bir yaşam sürenleri taklit etmeğe ve eylemlerini kalbinde yazmaya bak. Azınlıkların sayısında olmayı tercih et çünkü iyilik ender bulunur. Birçokları aziz ve dindar bir yaşama başlarlar fakat pek azı onu tümüyle yaşarlar. Nitekim göklerin egemenliği kendilerini zorlayanlara aittir ve “kendilerine şiddet uygulayanlar onu kaparlar”: bunlar İncil’in sözleridir. Rab, Mesih’in öğrencilerinin kendi iradelerinden ve bedenlerinin huzurundan vazgeçip Rab’bin öğretilerini eyleme koyup uyguladıkları bedensel çileye “şiddet” der. Bundan dolayı Tanrı’nın egemenliğini “kapmak” istiyorsan iradeni zorla ve boynunu Rab Mesih’in tatlı boyunduruğuna teslim et.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt