Tanrı’nın lütfu, ölümün karşısında bile güç, sükunet ve sevinç bağışlar.

Sevgili Margaret, kötülüğüm yüzünden Tanrı’nın beni terketmesi gerektiğini biliyorum, fakat merhametli iyiliğine güvenmekten başka bir şey yapamıyorum; çünkü şimdiye kadar, lütfu beni güçlendirdi ve yüreğime öylesine bir huzur ve sevinç verdi ki, vicdanıma karşı yemin etmektense, varlığımı, vatanımı ve hatta yaşamımı yitirmeye beni hazırladı. Kralı benden yana çevirdi, öylesine ki, şimdilik özgürlüğümü elimden almakla yetindi. Dahasını söyleyeceğim. Tanrı’nın lütfu bana öyle bir iyilik yaptı ve bana öyle bir tinsel güç verdi ki hapsolunmamı bana bağışlanan değerlerin ilki gibi sayıyorum.

Bunun içindir ki Tanrı’nın lütfunda şüphe edemem. Kendi isterse, bana hiç bir kötülükte bulunmaması için, kralın iyilikle hareket etmesini sağlayabilir. Oysa günahlarım yüzünden acı çekmeme karar verirse her şeyi sabırla, belki de neşe ile, kabul edebilmem için beni cesaretlendirecektir. Sonsuz iyiliği, çok acı azabının meziyetleri ile, acılarımın beni Araf’ın azaplarından kurtulmasına, gökte arzu ettiğim ödülü almama yardımcı olacaktır.Sevgili küçük Margaret, her ne kadar kendimi çok güçsüz hissediyorsam da, ondan kuşkulanamam, kuşkulanmak da istemiyorum. Ve şayet yenilecek kadar korku duyarsam bile, yetersiz inancı yüzünden ilk esen rüzgârla gölde batan, aziz Petrus’u anımsayacağım ve onun yaptığını yapacağım; Mesih’i çağırıp yardım etmesini rica edeceğim. Hiç kuşkusuz, fırtınalı denizde boğulmamam için, kutsal elini uzatacaktır. Şayet, teslim olmakla, yemin ve yalan yemin etmekle aziz Petrus’u, daha kötü şekilde izlersem (çok sevgili azabında Rabbimiz beni bundan korusun ve kurtarsın, bu denli aşağılanmakla başarı kazanmam yerine beni mağlup etsin) bu durumda da, aziz Petrus’a yaptığı gibi, bana merhametle göz kulak olacağından, tekrar kalkabilmem için ve vicdanımda duyduğum gerçeği yeniden itiraf etmem için bana yardımcı olacağından hep güven duyacağım. Burada, bu dünyada günahımın utancını ve acısını bana hissetirecektir.

Her ne olursa olsun, sevgili Margaret, çok iyi biliyorum ki suçum olmayınca yokolmama izin vermeyecektir. Bunun içindir ki, en güçlü güvenle dopdolu olarak, kendimi tümden ona teslim ediyorum. Fakat, bir ihtimal olarak, günahlarım yüzünden yok olsam bile o zaman da tanrısal lütfu öveceğim.Sağlam bir güven içindeyim, Margaret, ve kesinlikle umut kurtaracak ve bana merhametini övmek fırsatını tanıyacaktır. Bu yüzden, iyi kızım, bu dünyada bana olabilecek hiç bir şey için yüreğini bozma. Tanrı’nın istemediği bir şey olmaz ve eminim ki, her ne olursa olsun, kötü de görünse aslında ve her zaman iyilik için olacaktır.

THOMAS MORE (1477-1535)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt