Tanrısal sevgi kılıcını ruhun içtenlikli ve gizli yerlerine sokar ve bizi kendimizden ayırır.

Bir gün ermiş Yohanna Franceska, hemen sadakatle not edilen, bu yakıcı sözleri söyledi: “Sevgili kızlarım, aziz babalarımız ve Kilise’nin desteklerinden bir çoğu işkenceden geçmediler: Sizce bu neden oldu?” Herkes yanıtını verdikten sonra o ermiş anamız sözünü sürdürdü: kanımca bu böyle oldu. Çünkü bir başka işkence vardır. Sevgi işkencesi ve bunda Tanrı, yüceliği uğruna hizmet görmeleri için erkek ve kadın hizmetkarları yaşamda desteklediği gibi, onları hem şehit hem de tanık yapar. Biliyorum ki – ekledi – bu şehit olmaya Ziyaret’in (Visitation) Kızları da çağrılıdır ve Tanrı’nın emriyle bunu istemiş olan en şanslıları bu acılardan geçeceklerdir.”

Rahibelerden biri ona bu şehit olmanın nasıl gerçekleşeceğini sordu ve o yanıtladı: “Tanrı’ya eksiksiz bir evet deyin ve deneyini yapacaksınız. Çünkü Tanrısal sevgi kılıcını ruhun en içtenlikle ve gizli yerlerine sokar ve bizi kendimizden ayırır. Birini tanıdım, sevgi onu en çok bağlı olduğu şeylerden ayırdı, sanki zorbalar kılıç darbeleriyle ruhunu bedenini ayırmışcasına.” Biz kendisinden söz ettiğini anladık. Başka bir rahibe bu işkencenin ne kadar sürebileceğini sordu. Şöyle yanıtladı: “Kendimizi hiçbir koşul koymadan, Tanrı’ya verdiğimiz andan yaşamımızın sonuna dek. Oysa bu kendileri için hiçbir şey tutmayan, sevgiye sadık kalan yüce gönüllü kişiler için geçerlidir. Çünkü Tanrımız bu işkenceyi güçsüzlere, sevgiden ve sebattan yoksun olanlara bağışlamak niyetinde değildir ve kendisinden uzaklaşmamak koşuluyla vasat bir yaşama ayak uydurmalarına izin verir. Nitekim özgür iradeyi, hiçbir zaman zorlamaz.”

Sonunda ona bu sevgi işkencesinin bedensel olanla eşit olup olmadığı soruldu: “Eşitlikle uğraşmayın; yine de kanımca biri diğerinden farklı değildir. Çünkü “sevgi ölüm kadar güçlüdür” ve sevgi şehitleri Tanrı’nın isteklerini yerine getirmek için yaşamlarını koruduklarında, inanç, sevgi, sadakat tanıklığı olarak bin yaşamı vermekten daha zor binbir acıya katlanırlar.”

YOHANNA FRANCESKA DE CHANTAL (1572-1641)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt