TEREZA BENEDİKTA (DE LA CROİX) (Edit Stein) († 1942)

(Tereza Benedikta [De La Croix], Scientia Crucis Yapıtından
9 Ağustos, Azize Tereza Benedikta Bayramı

Mesih ile çarmıha çekildim, yaşayan ben değilim, mesih bende yaşıyor. Beni sevdi ve kendisini benim için verdi. Bedenimde yaşadığımı ben Tanrı’nın Oğlu’nun inancında yaşıyorum. Beni sevdi ve kendisini benim için verdi (Gal. 2, 19-20).

Mesih kendiliğinden Yasa’nın yükünü üstlenmişti, izleyerek ve kusursuzca uygulayarak, Yasa’nın bir kurbanı olarak Yasa’nın uğruna ölünceye kadar. Ancak, aynı zamanda, Ondan hayatı kabul edecek olanları Yasa’dan muaf tuttu. Ancak bunlar kendi hayatlarından vazgeçerek Onun verdiği hayatı alabilirlerdi. Nitekim “Mesih’te Vaftiz edilenler Onun ölümünde vaftiz edildiler”. Onlar, Onun bedeninin uzuvları olmak için, Onun hayatına dalıyorlar ve bu ünvan ile Onunla acı çekip ölüyorlar, tanrısal hayata Onunla dirilmek için.

Bu hayat, bizim için sadece şereflendirme gününde tüm bolluğu içinde yükselecektir. Nitekim, şimdiden “bedenimizle biz katılıyoruz çünkü inanıyoruz: Mesih’in bizim için bize hayat vermek için öldüğüne inanıyoruz. Ve bu inanç sayesinde Onunla bir tüm oluyoruz, başa bağlı uzuvlar olarak, Onun hayatının yayılmasına duyarlı. Böylece Çarmıha Çakılana inanç – sevgi dolu ithafın eşliğindeki canlı inanç – bizim için hayatın giriş kapısı ve gelecekteki şanın başlangıcıdır. Üstelik, haç tek gururumuzdur. “Bana gelince, Rab İsa Mesih’in haçından başka şey için gurur duymam, dünya onun sayesinde benim için çarmıha çekildi ve ben dünya için. Mesih’ten yana olan dünya için ölü sayılırım ve dünya da onun için ölü olur. Bedeninde Rabbin yaralarını taşır, insanların arasında güçsüz ve hor görülendir fakat bunun için de, gerçekte güçlüdür çünkü güçsüzlükte Tanrı’nın gücü belirir. Derin şekilde bu gerçekle ikna edilmiş olan İsa’nın öğrencisi sadece ona sunulan haça sarılmıyor fakat kendini çarmıha çekiyor: “Mesih’in izleyicileri tutkuları ve şehvet duygularını ile bedeni çarmıha çektiler”.

İçindekileri günahın hayatını yok etmek ve ruhsal hayata bir yer edinmek için doğalarına karşı acımasız bir mücadeleye giriştiler. Önemli olan sadece tinsel hayattır. Çarmıh kendiliğinden bir sonuç değildir. Yükseklerde dikilir ve yükseklere doğru bir çağrıdır. Demek ki sadece bir bayrak değildir aynı zamanda Mesih’in güçlü silahıdır, tanrısal Davut’un şeytani Golyat’ın karşısına çıktığı çoban değneği gibi, gökyüzünün kapılarını açmak için Onun taşıdığı muzaffer simge gibi. O zaman tanrısal ışığın dalgaları taşıyor ve Çarmıha Çekilenin ardından yürüyenleri sürüklüyor.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt