YUSUF (COPERTİNO’LU) († 1663)

Aziz Yusuf’un (Copertino’lu) “Özdeyişler”inden (Parisciani, 1963, Osimo, Passim)
18 Eylül, Aziz Yusuf (Copertino’lu) Bayramı

Tanrı’nın sevgisi her şeydir.

Bir din adamının özel olan üç şeyi vardır: Tanrı’yı tüm kalbi ile sevmek, ağzı ile övmek ve yaptıkları ile her zaman iyi örnek olmak. Tanrı’nın sevgisi olmadan hiçbir tinsel ya da dinsel kişi kusursuz olamaz. Merhamete sahip olan bilmeden zengindir; merhamet sahibi olmayan çokça mutsuzdur.Tanrı’nın inayeti, ağaçların ve yaprakların üzerinde parlayan, onları süsleyen fakat zarar vermeyen, en ufak şekilde değiştirmeyip kendi hallerinde bırakan Güneş gibidir. Böylece Tanrı’nın inayeti, insanı aydınlatarak, faziletle donatır, sevgi ile ihtişam verir, Tanrı’nın gözünde güzel ve belirsiz yapar; doğasını değiştirmez, kusursuz hale getirir. Tanrı insandan iradeyi ister çünkü insan kendine ait başka bir şeye sahip değildir ve bunu, değerli bir armağan olarak, Yaratıcı’sından almıştır. Nitekim fazilet eylemlerinde bulunduğunda, eylem inayeti ve sahip olduğu başkaca yetenekler Tanrı’dan gelmektedir: insanın kendine ait şeyi iradesidir; bunun için

Tanrı, insan kendi iradesinden vazgeçerek kendini tümü ile tanrısal ellere teslim ettiğinde, son derece hoşnut kalır. Nasıl ki bir ağaç, itina ile bakıldıktan sonra, sonunda meyve ile dolup taşar ve bunları istediğine verir, Tanrı’nın yolunda yürümeğe başlayan insan da kendini çabuklukla zorlayıp Rab’bin hizmetinde büyümeli ve ilerlemeli, fazilet dallarını uzatarak ve kokulu azizlik çiçekleri ve aziz çalışmalarının meyvelerini vererek. Öyle ki tüm insanlar, onu örnek alarak, Tanrı’nın yolunda ilerlemeyi öğrensinler.

Tanrı uğruna acı çekmek Rab’bin sevdiklerine bahşettiği özel bir lütuftur, bu hayatta zevk almaktansa acı çekmek daha büyük bir lütuftur çünkü Rab bizler için sarf ettiği ölçü ile sevilmeyi istiyor: İsa bizler için çok acı çekti ve bizim de onunla acı çekmemizi istiyor. Ya altınsın ya da demir: altın isen acı seni arındırır, demir isen acı pasını çıkartır. Tanrı’nın hizmetkarları, gıda almak için yere inip sonradan havalanan kuşlar gibi yapmalıdırlar.Aynı şekilde Tanrı’nın hizmetkarları yeryüzünde insanın yaşamına uygun bir süre kalabilirler fakat hemen, akılları ile Rab’bi övmek ve kutsamak için, göklere yükselmelidirler. Kuşlar yerde çamur gördüklerinde inmezler ya da, bulaşmamak için bunu dikkatle yaparlar. Biz de böyle yapmalıyız: ruhumuzu lekeleyen şeylere doğru hiçbir zaman inmeyelim fakat yukarılara yükselelim ve yaptıklarımızla Rab’bimizi, Yüce Varlığı övelim.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt