Bizim için son günler gelmiştir.

Mesih’te hepimizin üyesi olmaya çağırıldığımız ve Allah’ın lütfuyla içinde kutsallığa kavuştuğumuz Kilise, ancak göğün görkeminde ve her şeyin yeniden düzenlenmesi zamanı geldiğinde mükemmelliğine erişecektir. O zaman tüm insanlık da ve insana sıkı sıkıya bağlı olan ve kendisine ait bulunan amaca onun aracılığı ile erişen tüm kainat da tam olarak Mesih’te mükemmelliğe erişecektir.

Yeryüzünün üzerine yükselen Mesih, ölüler arasından dirilen bütün insanları kendisine çekti, hayat veren Ruh’unu şakirtlerinin üzerine gönderdi; bu Ruh vasıtasıyla, Kilise’nin oluşturduğu Bedenini, selametin evrensel gizemi olarak tesis etti. Peder’in sağında oturarak, insanları Kilise’sine götürmek için, Kilise’nin aracılığı ile onları kendisiyle birleştirmek için onlara kendi Bedenini ve Kanını gıda olarak sunmak suretiyle onları kendi şanlı hayatına katılır kılmak için, dünyada devamlı şekilde etkili olmaktadır.

Bize vaadedilmiş olan ve bizim beklemekte olduğumuz bu yeniden düzenleme Mesih’le şimdiden başlamış bulunmaktadır; O, Kutsal Ruh’un gönderilmesi ile gelişmiş ve bu Ruh sayesinde Kilise’de devam etmektedir. Gelecekteki nimetlerin umudu içinde, Pederi’n dünyada gerçekleştirmek görevini bize verdiği işi sonuna doğru götürdüğümüze ve bu suretle kurtuluşumuzu sağladığımıza göre, iman bize yeryüzü yaşamımızın anlamını Kilise’de öğretmektedir. Bu şekilde son günler bizim için şimdiden gelmiş bulunmaktadır. Dünyanın yenilenmesi geri dönmez bir şekilde tesis edilmiştir ve reel bir şekilde bu dünyada öne alınmış bulunmaktadır. Gerçekten, şimdiden yeryüzünde, Kilise, tamamlanmamış olsa bile gerçek bir kutsiyet içinde parıldamaktadır.

Fakat yeni göklerin ve içinde adaletin yer aldığı yeni yeryüzünün gerçekleşmesini beklerken, kutsal bir yolculuk içindeki Kilise, gizemleri ile ve devrimize ait kurumları ile geçici şeylerin görünümünü taşımaktadır. Onun kendi hayatı, şimdi hala doğum sancıları içinde inleyen ve Allah’ın oğullarının görünmelerini bekleyen yaratıklar arasında geçmektedir.

İKİNCİ VATİKAN KONSİLİ (1962 – 1965)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.