Ben sizi diriltip, göklerde olan Baba’yı göstereceğim.

Sevgili kardeşlerim, iyice dikkat edin: Paskalya’nın gizi yeni ve eskidir, ebedi ve zamansaldır, bozulabilen ve bozulmayan, ölümlü ve ölümsüzdür. Yasa’ya göre eskidir; Söz’e göre yenidir; şeklinde zamansal, lütfunda ebedidir; kuzunun kurbanı ile bozulabilen, Rabbin yaşamı ile bozulmayandır; toprağa gömülmesi ile ölümlü, ölülerin arasından dirilişi ile ölümsüzdür.
Yasa eskidir, fakat söz yenidir; şekil zamansaldır, lütuf ebedidir; kuzu bozulabilendir, fakat bir kuzu gibi kurban edilip, Tanrı olarak dirilen Rab bozulmazdır.

“Boğazlanmaya götürülen Kuzu gibi ve kırpıcılar önünde dilsiz duran koyun gibi, ağzını açmadı” (Yşa. 53, 7).
Simge geçti ve ifade edilen gerçek sonucuna vardı: bir kuzu yerine, her şeyi özetleyen Tanrı-insan Mesih.
Bunun içindir ki, kuzunun kurban edilmesi, Paskalya’nın kutlanması ve yasanın yazılışının sonucu İsa Mesih’tir. Eski yasada her şey Mesih için oluyordu. Yeni düzende oldukça üstün bir biçimle, her şey Mesih’e yöneliyor.
Yasa Söz oldu ve eski iken yenilendi, oysa ikisi de Siyon’dan ve Kudüs’ten çıktılar. Öğreti lütfa dönüştü, şekil gerçeğe, kuzu Oğul’a, koyun insana ve insan Tanrı’ya dönüştüler.

Tanrı olmasına karşın Rab insan oldu ve acı çeken için acı çekti, tutuklu için tutuklu oldu, suçlu olan için yargılandı ve gömülen için gömülü iken, ölülerin arasından dirildi ve bu yüce sözü haykırdı: “Kimdir beni yargılayacak olan? Bana yaklaşsın” (Yşa. 50, 8). “Ben”, diyor, “ölümü yokeden, düşmanı yenen, cehennemi ayaklarımın altına alan, güçlüyü dizginleyen ve insanı göklerin yüceliğine yükselten Mesih’im; ben”, diyor, “Mesih’im.”
“Ey günahların baskısı altında ezilenler, tümünüz gelin ve affolun. Affınız benim, çünkü kurtuluşun Paskalyası benim, sizler için kurban edilen Kuzu’yum, ben vaftiziniz, ben yaşamınız, ben dirilişiniz, ben ışığınız, ben kurtuluşunuz, ben kralınızım. Ben sizi göklerin yüksekliklerine götürüyorum. Ben sizi dirilteceğim ve göklerde olan Peder’i göstereceğim. Sağ elimle sizi yücelteceğim.”

MELİTON (SARDİ’Lİ) († 190)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt