Mesih İsa insanlığın türediği ilk insanı kendinde özetliyor.

Rab insanın durumuna sarıldı ve kendi olan dünyada göründü. İnsan doğası Tanrı’nın Sözü’nü taşıyordu, oysa insan doğasını destekleyen Söz’dü. Mesih’te, cennetteki ağacın yanında itaatsizlik eden insanlık vardı, fakat ondaki insanlık, çarmıh ağacı ile yerine getirilen itaat ile eski isyanı yok etti. Aynı zamanda, bir erkeğe tahsis edilmiş bakire olan Havva’nın lanetli şekilde baştan çıkarılmasını iptal etti. Tüm bunlar, bir erkeğe başeğmiş olan bakire Meryem’e meleğin getirdiği takdis haberinin sayesinde oldu. Nitekim nasıl ki Havva, şeytanın sözü ile aldatılıp, tanrısal söze uymadı ve Tanrı’dan uzaklaştıysa, buna karşılık meleğin haberi ile yönlendirilen Meryem, tanrısal söze itaat etti. Kucağında Tanrı’yı taşımaya hak kazandı.

Demek ki biri, baştan çıkartılıp karşı geldi, diğeri ise ikna olup itaat etti. Bu şekilde bakire Meryem bakire Havva’nın savunucusu olabildi.
Mesih her şeyi kendinde özetledi ve böylece her şey O’na bağlandı. Düşmanımıza savaş ilan etti, ilk başta Adem’in aracılığı ile bizleri tutsak edeni bozguna uğrattı. Tanrı’nın, Yaratılış’daki: “Seninle kadın arasına, ve senin zürriyetinle onun zürriyeti arasına düşmanlık koyacağım; o senin başına saldıracak ve sen onun topuğuna saldıracaksın” (Yar. 3, 15) sözüne uygun olarak yılanın başını ezdi.
Bu sözlerle önceden, yeni Adem olarak bir bakireden doğacak olanın yılanın başını ezeceğini beyan ediliyor. O, Havari’nin Galatyalılara mektubunda sözünü ettiği Adem’in soyundan gelendir. Uğraşıların yasası, vaadin verilmesine neden olan tohumun dünyaya gelişine kadar konulmuştur (bk. Gal. 3, 19).

Aynı mektupta bu gerçeği: “Zaman dolunca Tanrı kadından doğan Oğlu’nu gönderdi.” (Gal. 4, 4) dediği tümcede açıklıyor. Nitekim, zaferi kazanan kadından doğan bir erkek olmasaydı, düşman gerektiği gibi olarak yenilmeyecekti. Çünkü tarihin başlangıcıdan beri şeytan, erkeğe bir kadının aracılığı ile hükmetmiş, gücü ile karşı gelmiştir.
Bunun içindir ki, kendini İnsanoğlu olarak ilan ediyor, ilk kadının aracılığı ile insanlığın türediği ilk insanı kendinde özetliyor. Yenilgiye uğrayan insan yüzünden insan türü ölüme kaymıştı. Şimdi İnsanoğlu’nun zaferi sayesinde yaşama dönüyor.

İRENEUS (100-165)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt