Hep neşe içinde olun.

Sevgili kardeşlerim, Tanrısal iyilik bizi ruhlarımızın esenliği için ebedi mutluluk sevincini tadmaya davet ediyor, işittiğiniz okumadaki gibi, burada Havari şöyle diyor: Rabde hep sevinin. Dünyanın verdiği sevinçler insanı üzüntüye sürükler; ancak Tanrı’nın iradesine uygun sevinçler bunda ısrar edenler için sürekli ve ebedi sevinçleri de beraberinde getirir. Bunun içindir ki Havari ekliyor: Yineliyorum, sevinin.
Tanrı’ya daha çok yaklaşmamız için ve onun buyruklarını yerine getirmemiz için içimizdeki sevinci gittikçe büyütmemizi istiyor; çünkü, Tanrısal buyruklara uymak için bu dünyada ne kadar çok mücadele verirsek, o kadar gelecekte mutlu olacak ve Tanrı huzurunda yüceltileceğiz.
Serinkanlılığınız bütün insanlar tarafından bilinsin: kısacası iyi davranışınız yalnızca Tanrı önünde değil ama insanlar önünde de görülmelidir, yeryüzündeki insanlara dinginlik ve kendini tutma konusunda örnek olmalısınız, ya da Tanrı ve insanlar önünde iyi anılar bırakmalısınız.

Rab yakındadır; hiçbir şeyden endişe duymayın: Rab, kendisine dürüstçe, sağlam bir inançla, sağlam bir umutla, ve kusursuz bir sevgiyle yakaranlara daima yakındır: Çünkü o neye ihtiyacımız olduğunu biz daha istemeden bilir: O, kendisine sadıkça hizmet edenlere, ihtiyaçları ne olursa olsun, her zaman yardıma hazırdır. Felaketin pek yakın olduğu zamanlarda fazla kaygılanmaya gerek yoktur, çünkü Tanrı’nın yakınımızda ve bizim savunucumuz olduğunu bilmemiz yeter: Yüreği üzüntü içinde olanların yakınındadır, o ruhu yıkılmış olanları kurtaracaktır. Doğruların dertleri çoktur, ama Rab onları bütün dertlerinden kurtaracaktır. Buyruklarına sadık kalır ve onları gerçekleştirirsek, o da vaatlerini yerine getirmede gecikmeyecektir.
Ama her durumda şükran duyguları içinde dua edin ve Tanrı’ya dileklerinizi belirtin, dertler başımızı aşmış olabilir, onlara üzüntü ve söylenerek değil de, her zaman ve her şeyde Tanrı’ya şükrederek sabırla ve neşe ile katlanalım.

ANONİMLER (II. -IV.  yüzyıl)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt