Kutsal Ruh yücedir, karizmalarında çok yücedir ve de harikuladedir.

Havariler tüm dillerde konuştular. Muhakkak ki Tanrı, Kutsal Ruh’un varlığını bu şekilde belirtmek istedi ki, böylece O’nu almış olan tüm dillerde konuşabilsin. Nitekim, sevgili kardeşlerim, şunu iyice anlamalıyız ki, Tanrı’nın merhameti gönüllerimizde bulunuyorsa bu, Kutsal Ruh’un sayesinde oluyor. Madem ki, merhamet dünyanın her yerinden, Tanrı’nın Kilise’sini bir araya getirecekti, tek bir insan Kutsal Ruh’u aldığında tüm dilleri konuşabildi. Şimdi ise Kutsal Ruh’un sayesinde bir araya getirilen Kilise birliğini tüm dillerde ifade ediyor.
Bu yüzdendir ki, biri kalkıp bizlerden birine derse ki: Kutsal Ruh’u aldınsa neden her dilde konuşmuyorsun? Yanıtın şu olmalı: Kesinlikle her dili konuşuyorum. Çünkü her dili konuşan Mesih’in gövdesine, yani Kilise’ye dahilim. Kutsal Ruh’un varoluşu ile Tanrı, kendi Kilise’sinin tüm dillerde konuşacağından başka neler açıklamak isteyebildi ki?

Rabbin verdiği söz bu şekilde gerçekleşti: Hiç kimse yeni şarabı eski tulumlara doldurmasın, yeni şarap yeni tulumlara konulsun ki, her ikisi de dayanabilsin (bk. Luk. 5, 37-38). Bu yüzdendir ki, her dilin konuşulduğu duyulunca, bazıları haklı olarak: “Bunlar taze şarabı fazla kaçırmış” (Elç. 2, 13) demeye koyuldular. Nitekim kutsallığın lütfu ile yenilenen yeni tulumlar olmuşlardı ve yeni şarapla, yani Kutsal Ruh ile doldurulduklarında ve tüm dilleri konuştuklarında çoşku içindeydiler ve gayet açık olan o mucize ile Kilise’nin, tüm milletlerin dilleri aracılığı ile Katolik olacağını açıklıyorlardı.
O halde bugünü, Mesih’in tek gövdesinin uzuvları olarak kutlayın. Nitekim sizler, kutladığınız şey olacaksınız, boşuna kutlamıyorsunuz. Yani Rabbin Kutsal Ruh’u ile doldurduğu gücü ile tüm dünyaya yaydığı, kendine ait olarak kabul ettiği ve onun tarafından da kabul edildiği o Kilise’ye dahil olacaksınız.

Damat gelini terketmemiştir. Bu yüzden hiç kimse ona başka bir gelin veremez. Nitekim, tüm milletlerin birleşmesinden oluşan size ve salt size, yani Mesih’in Kilisesi’ne, Mesih’in vücuduna, Mesih’in gelinine, Havari şöyle der: Sevgi ile birbirinizi hoş görün ve esenlik bağı ile Ruh’un birliğini korumaya gayret edin (bk. Ef. 4, 2). Gördüğünüz gibi, birbirimize karşı hoşgörülü olmamızı emrettiğinde buna sevgiyi de kattı. Birliğin umudunu gördüğü yerde de esenliğin bağını gösterdi.
Tanrı’nın evi budur, canlı taşlarla inşa edilmiştir. Mekan olarak burayı seçmiştir O ve hiçbir belalı ayrılık O’nun gözlerini incitmemeli.

ANONİMLER (II. -IV.  yüzyıl)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt