Oruç duadan daha değerlidir, fakat sadaka ikisinden de önemlidir.

Dürüst ve kutsal bir yaşam için size verdiğim kural hiç önemsiz değildir. Aksine öylesine önemli ki biri onu uygularsa hiç pişman olmayacak, fakat hem kendisi hem de onu eğiten beni kurtaracaktır. Yolunu şaşıran ya da yitiren bir ruhu kurtuluş yoluna yeniden sürmek hiç de küçük sayılacak bir kar değildir. Ve bu karı bizi yaratmış olan Rabbe sunabiliriz, yeter ki konuşan ve dinleyen inanç ve merhametle konuşsun ve dinlesin.

İnandıklarımızda, adalet ve kutsallıkta sağlam olalım ve bize: Sen daha konuşmakta iken ben, işte buradayım, diyeceğim (Yşa. 58, 9) diyen Tanrı’ya güvenle dua edelim. Bu deyiş yüce bir sözü kapsıyor, çünkü Rabbin vermesinin bizim istememizden daha hızlı olduğunu bize açıklıyor. O halde bu yüce iyiliğe hepimiz katıldığımızdan, Rabden aldığımız sayısız nimetler için birbirimizden kıskanmaya çalışalım.
O sözlerin çalışkan ruhlara getirdiği mutluluğu düşünelim. İtaat etmeyen ruhlara getirdikleri ceza ise o denli acıdır.
Kardeşlerim, bu güzel fırsattan yararlanıp tövbe edelim ve vaktimiz varken, bizi çağıran ve bizi karşılamaya hazır olan Tanrı’ya dönelim. Tüm zevklerden vazgeçersek ve ruhumuzu kötü arzuların tuzaklarından uzak tutarsak İsa’nın merhametinden yararlanabileceğiz. Bu ara şunu da bilin ki, “kıyamet günü” geliyor, bir fırın kadar sıcak ve gökyüzü kısmen dağılacak (Mal. 3, 19) ve tüm dünya da öyle, ateşte çözülen kurşun gibi ve o zaman insanların tüm hareketleri, gizli olanlar ve bilinenler, ortaya dökülecektir. Bu yüzdendir ki, günahların kefareti olarak, sadaka iyi bir şeydir. Oruç duadan daha değerlidir, fakat sadaka ikisinden de değerlidir: “Sevgi bir çok günahı örter” (I. Pe. 4, 8). Temiz bir yürekle okunan dua ölümden kurtarır fakat sadaka sayesinde kusursuz bulunan ermiştir. Nitekim sadaka günahtan kurtarır. Hiç birimizin yok olmaması için tüm kalbimizle tövbe edelim. Başkalarını putperestlikten döndürüp eğitmek bizim için bir zorunluk olduğuna göre, Tanrı’nın gerçek bilgi bilgisinden yararlanmakta olan tüm ruhları kurtarabilmek için daha büyük bir uğraş vermeliyiz! Bunun için birbirimize yardımcı olalım, böylece zayıf olanları da iyiye yönelten ve kardeşlik saygısı içinde düzelerek, hepimizi kurtaralım.

ANONİMLER (II. -IV.  yüzyıl)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt