Paskalya, ebedi yaşamın başlangıcı.

Yahudilerce kutlanan Paskalya bayramı ilk doğan çocukların esenliğini simgeliyordu. Ama bizim kutladığımız Paskalya herkesin onda kurtarılmış ve yaşam verilmiş yaratılan ilk insandan başlayarak tüm insanların esenliğinin nedenidir.
Kısmi ve geçici gerçekler, kusursuz ve ebedi gerçeklerin şekil ve hayalleri, eskizler gibi, şimdi ufuktan yükselmiş Gerçek’in belirtileriydi; ancak Gerçek kendisini gösterince şekil geçerliliğini yitirdi: kralın kendisi geldiğinde hiç kimse canlı kralı bırakıp da onun resmi önünde secde kılmaz.

Şekilin Gerçekten aşağı seviyede olduğu çok açıktır, şekil, Yahudilerin ilk doğanların geçici yaşamlarını kutladığında, Gerçek tüm insanların sürekli yaşamını kutluyor. Çünkü kısa bir süre ölecekken, ölümden bir süre için kaçınmak büyük bir marifet değildir; ama ölümden büsbütün kurtulmak büyük bir şeydir; bizde olan işte budur, çünkü Mesih, Paskalya kuzumuz kurban edildi.
Gerçeğe uygun bir şekilde çevirirsek bayramın adı bile tüm görkemine kavuşuyor. “Paskalya”  gerçekten de , “geçiş” olarak çevrilir, çünkü ilk doğanları kıyan Kıyıcı İbranilerin evleri önünden “geçiyordu”. Ne var ki Kıyıcının bu “geçişi”, doğrusu bizde, bizim üstümüzden geçip gidiyor, çünkü bizler Mesih aracılığıyla ebedi yaşama dirildik.

Paskalyanın ve ilk doğanların esenliğinin gerçekleştiği yılın başı olarak ele alınan bu buyruk Gerçekle kıyaslanınca ne anlama geliyor? Bu bizim için de Paskalya kuzusunun kurbanı ebedi yaşamın başlangıcı anlamına geliyor. Gerçekten de, yıl sonsuzluğu simgeliyor, çünkü hep daire şeklinde kendisine geri geliyor ve hiç bir bitimde durmuyor. Bizim esenliğimiz için kurban olarak sunulan Mesih de gelecekteki ebediyetimizin Babasıdır. Kısacası, daha önceki tüm yaşamımızı geçersiz kılarak yeni doğumun banyosunda, ölümüne ve dirilişine benzer olarak başka bir yaşama başlamamızı sağlıyor.

Sonuçta, esenliği için kurban edilmiş paskalya kuzusunu tanıyan her insan yaşamının başlangıcı olarak Mesih’in kendisi için kurban edildiği anı göz önüne almalıdır. İnsan nuru ve bu kurban ile kendisine sağlanan yaşamı kabul ederse ancak Mesih onun için kurban edilmiş olur. Bunu bilerek bu yeni yaşama başlamaya can atsın, artık sona ermiş eskisine bir daha dönmesin. Çünkü şöyle yazıyor: Günaha ölmüş bizler, nasıl onda yaşamaya devam edebiliriz?

ANONİMLER (II. -IV.  yüzyıl)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt