Hükümdarlığın gelsin.

Kurtarıcımız ve Rabbimizin dediği gibi, Tanrı’nın hükümdarlığı çaktırmadan gelir. Buradadır, ya da şuradadır, demeyecekler. Çünkü, işte Tanrı’nın hükümdarlığı içinizdedir. Gerçekten de o çok yakınımızdadır, bu Söz dilimizde ve yüreğimizdedir. Bu durumda, açıktır ki, Tanrı’nın hükümdarlığının gelmesi için dua eden bu Tanrı’nın Hükümdarlığının yeşermesi, meyve vermesi ve kendinde gerçekleşmesi için de dua etmesinde haklıdır. Tanrı’nın egemen olduğu ve Tanrı’nın tinsel yasalarına boyun eğen bütün azizlerde Tanrı’nın hükümdarlığı iyi idare edilen bir kentte bulunur gibidir. Baba onda mevcuttur ve Mesih de Baba ile birlikte bu kusursuz ruhta hüküm sürerler: Ona geleceğiz ve onun yanına yerleşeceğiz. Tanrı’nın hükümdarlığı daima aşama kaydeder, bizde Havarinin sözleri gerçekleştiğinde mükemmelliğine erişecektir: Mesih, bütün düşmanlarını dize getirdikten sonra Tanrı’nın bütünüyle herkeste olması için hükümdarlık yetkisini Allah Baba’ya verecektir. Bunun içindir ki, durmadan dua ederek Söz tarafından tanrısallaştırılmış düzenlemelerle şöyle diyoruz: Göklerdeki Babamız, adın yüceltilsin, Hükümdarlığın gelsin.

Tanrı’nın hükümdarlığı konusunda şu noktaya dikkat çekmek gerekir: dinsizlik ile adalet arasında bir birlik olmadığı gibi ışık ile karanlıklar arasında da, Mesih ve Şeytan arasında da bir birlik yoktur, günahın hükümdarlığı ile Tanrı’nın hükümdarlığı birbirleriyle bağdaşmazlar. Tanrı’nın bizde egemen olmasını istiyoruz, ölümlü vücudumuzda günahın hiçbir zaman egemen olmasını istemiyoruz. Yeryüzüne ait uzuvlarımızı öldürelim, Ruh’un meyvelerini taşıyalım. Böylece, tinsel bir cennetteymiş gibi, Rab bizde dolaşacak, Mesih’i ile birlikte bize egemen olacak. Bütün düşmanları ayaklarının ayakçakı olana dek, bütün Prenslikler, bütün Güçler, bütün Krallıklar benden kovulana dek O bizde, almak istediğimiz tinsel gücün sağında taht sürecek.

Bütün bunlar son düşman ölüm yok olana dek bizde olabilir. Mesih bizde şöyle desin: Ölüm nerede senin zehirli iğnen? Cehennem, nerede senin zaferin? Şu halde şimdiden, bizde geçici olan her şey kutsal ve kalımlı olsun; ölümlü olan, yıkımdan sonra Baba’nın ölümsüzlüğünü bürünsün. Tanrı bizde işte böyle hüküm sürecek ve biz de yeniden doğuşun ve dirilişin mutluluğunu tadacağız.

ORİGENES  (185-253)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt