Yeni Tapınak.

Bu Tapınağı yıkın, üç gün içinde onu yeniden yapacağım. Gözle görünür gerçeklerin dostları ve maddi insanla öyle sanıyorum burada Yahudiler kastedilmiş. İsa’nın Babasının evini pazar yerine çevirmiş olanları  kovmasıyla işleri engellenmiş olanlar kızgındılar ve İsa’dan bu yaptıklarına karşılık bir işaret göstermesini istiyorlardı. Ama bu işaretle inanmadıkları Sözün böyle davranmakla haklı olduğunu göreceklerdi. Kurtarıcı bir tek sözle Tapınakla ilgili olanla kendi vücudu ile ilgili olanı birleştirecekti. Ona yaptığını haklı çıkaracak ne gibi işaret gösterebilirsin diye sorduklarında onlara, Bu Tapınağı yıkın, onu üç gün içinde yeniden yapacağım diye karşılık verdi. Ancak bana mümkün bir yoruma göre, Tapınak ve İsa’nın vücudu, hem biri hem öbürü Kilise’nin simgesi olarak görünüyor. Çünkü Kilise canlı taşlardan oluşmuş; Kilise kutsal kahinler topluluğunun tinsel bir konutudur; Kilise temeli Havariler ve peygamberler olan köşe taşı da Mesih İsa üzerine kurulmuştur.  Öyleyse Kilise bütün gerçekliği ile bir Tapınaktır.

İncil’e göre sizler Mesih’in vücudusunuz, sizler, herkes kendi açısından onun uzuvlarısınız. Bu nedenle, her ne kadar bu Tapınağın taşları  parçalanıyor ve sökülüyor gibi gözükse de; hatta 21. Mezmur’da yazdığı gibi Mesih’in bütün kemikleri baskı ve zulümden  ve darbelerle Tapınağın birliğine saldıran kişilerin komplolarıyla dağılmış gibi gözüküyorsa da, Tapınak yeniden yükselecek ve beden onu yıkan felaket gününden üç gün sonra ve bunun ertesi gününde de yani herşeyin tamamlandığı günde dirilecek.
Çünkü, bütün İsrail evini gösteren bütün bu kemikler kalktığında Rabbin büyük günü sırasında, ölüm üzerinde kazandığı zaferden sonra yeni gökte ve yeni yeryüzünde bir üçüncü gün olacak. Sonuçta, haç üzerindeki işkencelerden sonra Mesih’in dirilmesi vücudunun diriliş gizini bütünüyle kapsar.

İsa’nın gözle görünür bedeni nasıl haça gerilmiş, gömülmüş sonra da dirilmişse, aynı şekilde Mesih’e inananların oluşturduğu bütün vücut da Mesih’le birlikte haça gerildi ve artık yaşamıyor. Onların arasındaki herkes, aziz Pavlus gibi, Rabbimiz Mesih İsa’nın dünya için haça gerildiği ve dünyanın da onun için haça gerildiği haçından başka bir şeyle övünmüyor. Yalnız Mesih’le birlikte haça ve dünya için haça gerilmedi, ama aynı zamanda Mesih’le birlikte gömüldü. Aziz Pavlus diyor ki bizler Mesih’le birlikte mezara girdik. Dirilişi umma zevkini tadarak şu sözleri ekliyor: Onunla şimdiden dirildik.

ORİGENES  (185-253)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt