Her inanç sahibinin yaşamı.

Rabbimiz Mesih İsa yeryüzünde yaşadığı sürece kim olduğunu, önceliğini, Peder’in isteğinin ne olduğunu, insanın neler yapması gerektiğini açıkladı. Bu açıklamaları genel olarak halka ve özel olarak Havarilere yaptı. Bunların arasında da, evrensel öğretisinin ortakları olarak  Onikileri seçti.
Bunun için, birini ayırdıktan sonra, Peder’e dönmek üzereyken, dirilişten sonra kalan Onbire ulusları eğitmelerini, Peder, Oğul ve Kutsal Ruh adına vaftiz etmeleri için yola çıkmalarını emretti.
Adları “gönderilenler” anlamına gelen Havariler topluluklarının onikincisi olarak, Yahuda’nın yerine, Matias’ı seçtiler ve bunu Davut’a ait mezmurun kehanet gücüne saygı göstermek için yaptılar. Verilen söze uygun olarak, onlara mucize yaratmak ve vaaz etmek yeteneklerini verecek olan Kutsal Ruh’u aldıklarında ilk önce Yahudiye’de, sonra da tüm dünyada İsa Mesih’te inançlarını kanıtladılar ve her yerde yerel Kiliseler kurdular. Her yerde aynı öğretiyi yayıp, aynı inancı ilan ettiler.
Böylece her kentte Kiliseler kurdular. Tüm diğer Kiliseler ve Kilise olmaya niyetlenen tüm diğer topluluklar, inancın gücünü ve öğretinin işaretlerini bunlardan aldılar. Tüm bu Kiliseler apostolik sayılıyorlardı, Havarilerin kurduğu Kiliselerin filizleri olarak.
Her şeyin kökenlerine bağlanması gereklidir. Bunun içindir ki, bu kadar Kilisenin arasında tek olan, Havariler tarafından kurulmuş ve diğerlerinin kaynaklandığı Kilisedir. Böylece tümü de ilk ve apostoliktir. Çünkü tümü de birdir. Aralarındaki barış iletişimi, özellikleri teşkil eden kardeşlik, karşılıklı alışveriş, birliklerini gösteriyorlar. Bu ayrıcalıkların ünvanı ortak gelenek ve ortak kutsal bağdır.

Havarilerin öğrettikleri, yani Mesih’in onlara açıkladıkları, Havarilerin kurduğu, öğretilerini ister kendi sesleri ister daha sonra mektupları aracılığı ile vaaz ettikleri Kilise’lerle kanıtlanabilir sadece. Günün birinde Rab, açık olarak şöyle söylemişti: “Size daha çok söyleyeceklerim var, ama şimdi bunlara dayanamazsınız.” Yine de eklemişti: “O, yani Gerçeğin Ruh’u gelince, sizi her gerçeğe yöneltecek” (Yu. 16, 12-13). Bununla onların her şeyi bildiklerini gösterdi. “Tüm gerçeği”, Gerçeğin Ruh’u aracılığı ile alacakları onlara vaad edilmişti. Elçilerin İşleri, Kutsal Ruh’un inişinin anlatımlarında, bu sözün yerine getirilmiş olduğunu kanıtlıyorlar.

TERTULLİANUS († 220)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt