Her şeyi zarar gibi görüyor ve Mesih’i kazanabilmek açısından çöp gibi sayıyorum.

Papa Fabianus’un ölümünden haberdar olduktan sonra Aziz Kiprianus Roma’daki rahiplereve diyakonlara şu mektubu yazdı:
“Episkoposluktaki aziz kardeşimin ölüm haberi bizde halen kesinleşmemişti ve edinilen bilgiler kuşku vericiydi ki diyakon yardımcısı Crementius ile bana göndermiş olduğunuz mektubu aldım ve şanlı ölümünü öğrenmiş oldum.
Bu konuda sizi de kutluyorum. Çünkü görkemli ve parlak bir tanıklıkla, anısını sayıyor, episkoposunuzun şanlı anılarını bize de bildiriyor, bir inanç ve cesaret örneğini bize de sunuyorsunuz.
Gerçekten nasıl ki başta bulunanın düşüşü halk için zararlı ise kardeşlerine bir inanç sağlamlığı örneği olarak kendini sunan bir episkopos, aksine, yararlı ve sağlıklıdır.”

Öyle görünüyor ki, bu mektubu almadan önce, Roma Kilise’si Kartaca Kilise’sine baskılardaki sadakatını bu tanıklıkla sunmuştur.
“Kilise inancın gücü ile dayanıyor. Doğrudur ki bazıları, yüksek toplumsal mevkilerinden dolayı yaratabilecekleri yankılardan etkilenerek ya da insana özgü dayanıksızlıkları yüzünden yenik düştüler, yine de, her ne kadar bizden ayrılmışlarsa da, biz onları bu saf değiştirmelerinde terketmedik, aksine yardım ettik ve halen onlara yakınız ki tövbe ederek kendilerini temize çıkartsınlar ve affedebilen tarafından affedilsinler.
Şayet biz onları kendilerine teslim etseydik düşüşleri çaresiz olurdu.
Siz de, sevgili kardeşlerim, aynı şeyi yapmaya çalışın, düşenlere elinizi uzatın ki yeniden kalkabilsinler. Böylece, yeniden tutuklanırlarsa, inançlarına tanıklık etmek ve bir önceki yanlışlıklarını düzeltmek için kendilerini suçlu hissedecekler.
İzin verin de, burada, bir başka sorunda izlenilecek yolu size açıklayayım.

Sınavda yenik düşenlerden, hasta olanlar ya da pişman olup Kilise ile birleşmek arzusunda olanlar yardım görmeliler. Dullar ve kendiliklerinden başvurma olasılığına sahip olmayanlar ve de hapiste ya da evlerinden uzakta bulunanlar, kendilerine bakacak birilerini bulmalıdırlar. Hastalanan Hıristiyan adayları (katekümenler) bile yardım beklentilerinde hayal kırıklılığına uğramamalıdırlar.
Hapiste olan kardeşler, rahipler ve Rabbin adını alanları büyük bir ilgi ile gözetleyen tüm Kilise sizi selamlıyorlar. Bizde anımsamanızın karşılığını talep ediyoruz.”

KİPRİANUS (200-258)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt