Ölümden çok ölümsüzlüğün yararını düşünmek.

Sevgili kardeşim, yazılarından birini sana hemen gönderemedim. Çünkü bu Kilise’nin rahiplerinden hiç biri zulümün fırtınasına kapıldıklarından yola çıkacak durumda değildi. Tanrı’ya şükürler olsun ki, tümü de ruhlarında hemen gökyüzünde çıkmaya hazırdı.
Elimdeki bilgileri sana şimdi bildiriyorum.

Yetkinin hakkımda aldığı kararı, her ne türden olursa olsun, öğrenip bildirmeleri ve böylece ortada dolaşan hayallere ve varsayımlara bir son vermeleri için Roma’ya gönderdiğim haberciler geri döndüler. Gereken şekilde kesinleşen gerçek budur.
İmparator Valerianus, episkoposların, rahiplerin ve diyakonların anında öldürülmelerini karara bağlayan bildirisini senato’ya göndermiştir. Senatörler, ileri gelenler ve Romalı şövalye ünvanına sahip olanların ayrıcalıkları ve servetleri ellerinden alınacaktır. Şayet, hacizden sonra bile, Hıristiyan inançlarında ısrar ederlerse ölüm cezasına çarptırılacaklar. Hıristiyan hanımlar, servetlerine el konulduktan sonra, sürgüne gönderilecekler. Hıristiyan inançlarına tanıklık etmiş ya da edecek olan tüm imparatorluk görevlilerinin mallarına da el konulacaktır. Daha sonra bunlar tutuklanacak ve imparatorluk topraklarındaki ırgatlara dahil edilecekler.
Valerianus bildirisine il valilerine gönderilen ve benle ilgili olan bir mektubunun suretini eklemiştir. Bu mektubu günden güne bekliyorum, hatta sağlam ve güçlü inancımla bir an önce geleceğini ümit ediyorum. Şehitlik konusundaki kararım kesindir. Güven içinde şehitliği bekliyorum, Tanrı’nın iyiliğinden ve cömertliğinden sonsuz yaşam tacını alacağıma güvendiğim gibi.

6 Ağustos’ta Xistus’un, mezarlık bölgesinde bulunurken, dört diyakon ile birlikte şehit düştüğünü size bildiriyorum.
Romalı yetkililerin kurallarına göre Hıristiyan diye ihbar edilenler ölüme mahkum oluyor ve malları imparatorluğun hazinesine aktarılıyor.
Anlatıklarımın episkoposluktaki diğer meslektaşlarıma da bildirilmesini talep ediyorum, öyle ki öğütleri ile topluluğumuz yüreklendirilsin ve tinsel mücadeleye gitgide daha iyi hazırlansın. Ölümden çok ölümsüzlüğün yararını düşünmelerinde, kendilerini yakıcı bir inanç ve kahraman bir güçle Rabbe adamalarını inançlarına tanıklık ederken korkudan çok sevinç duymalarına bir dürtü olacaktır. Tanrı’nın ve Mesih’in askerleri çok iyi bilirler ki kurban olmaları bir ölüm değildir, bir yücelik tacıdır.
Sevgili kardeşim, seni Rab adına selamlıyorum.

KİPRİANUS (200-258)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt