Mutluluğun kokusu artık size erişiyor, ey aydınlatılmış olanlar!

Hysop ile kutsanacak olanlar, hatta azap çektiğinde kamışla hysop içirtilenin gereği ile tinsel bir hysop ile arındırılmış olanlar için “Gökler sevinsin, yeryüzü neşeyle çoşsun” (Mez. 95, 11). Göksel kuvvetler de sevinsin; tinsel Damat ile birleşecek olan ruhlar hazırlansın. Çölde “Rabbin yolunu hazırlayın” (Mat. 3, 3) diye bağıran birinin sesi yankılansın. Ey adaletin çocukları, “Rabbin yolunu düzeltin” (Yu. 1, 23) diyen ve öğütleyen Yahya’ya yardımcı olun. Sonsuz yaşama rahatlıkla ulaşabilmek için tüm güçlük ve engelleri ortadan kaldırın. Gerçek bir inançla, Kutsal Ruh’un karşılamaları için ruhun kaplarını hazırlayın. Damadın düğününe çağrıldığınızda arı olabilmek için giysilerinizi tövbe ile yıkamaya başlayın. Nitekim Damat herkesi davet ediyor. Çünkü lütuf cömert ve kapsamlıdır. Vaizlerin sesi herkesi bir araya getiriyor. Sonra ise O, vaftizin imgesi olan düğüne kabul edilecek olanları seçecektir.

Adlarını vermiş olanlardan biri için: “Arkadaş, üzerinde düğün elbisesi olmadan buraya nasıl girdin?” (Mat. 22, 12) denilmesin şimdi. Aksine Allah’ın isteği ile herkes: “Aferin, iyi ve güvenilir uşak, sen küçük işlerde güvenilir olduğunu gösterdin. Ben de seni büyük işlerin başına geçireceğim. Gel, efendinin şenliğine katıl!” (Mat. 25, 21-23) sözlerini duyabilsin. Nitekim şimdiye kadar kapının dışında kaldınız, fakat “Kral beni odasına aldı” diyebilme durumunuz da olsun. Ruhum Rabde bayram etsin. Bana kurtuluş giysisini giydirdi. Başına taç giyen bir damat ya da mücevherlerle süslenen bir gelin gibi beni adaletin mantosu ile sardı (bk.Yşa. 61, 10).

Hepimizin ruhu, lekesiz ve benzer kusurlardan yoksun olsun. Lütfa erişmeden önce demiyorum, fakat lütfa eriştiğinizde vicdanınız, içinde hiçbir mahkumiyet nedenini taşımaksızın etkililiğine katılsın. Gerçekten yüce bir şeydir bu kardeşlerim: büyük bir dikkatle yanaşın ona. İçinizden her biriniz, sayısız meleğin önünde Allah’ın karşısına çıkacaktır. Kutsal Ruh damgasını ruhlarınıza basacaktır. Yüce kralın emrinde görev görmek için seçileceksiniz. Bunun için hazırlanın ve tetikte durun, beyaz giysiler giymekle değil: içinizi sevginin ve tam bilincin zenginliği ile donatarak.

KİRİLLOS (KUDÜS’LÜ) (315-386)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt