Yanıltıcı arzuları izleyip, bozulan eski insandan soyunun ve yeni insanla giyinin.

Günahın kölesi olan biri varsa, inanç sayesinde manevi evlat konumunda özgür olarak yeniden doğmaya hazırlansın. Günahların kötü köleliğini terkedip Rabbin mutlu köleliğini kazandıktan sonra, göksel krallığının mirasına konmaya layık sayılsın. Tövbe aracılığı ile yanıltıcı arzuların peşinde bozulan eski insandan soyunun ve onu yaratanın bilgisine uygun olarak yenilenen yeni insanla giyinin. Sonsuz konutlarda kabul edilebilmeniz için, inanç yolu ile Kutsal Ruh’un teminatını edinin. Herkesin arasında iyice belirtilmiş olabilmeniz için gizemsel işarete yaklaşın. Kutsal ve iyi şekilde düzenlenmiş Mesih’in sürüsüne katılın ki, günün birinde sağında oturduğunuzda, mirasınız olarak hazırlanan yaşamı kabul edebilesiniz.

Nitekim bir ten misali günahların sertliğini halen taşıyanlar, Mesih tarafından yeniden doğma vaftizinde bahşedilen Allah’ın lütfuna yaklaşmadıkları için sonunda yerleşirler. Pek tabi ki bedenlerin yeniden doğmasından değil, ruhun yenilenen doğumundan söz ediyorum. Nitekim bedenler görülen ana babalar aracılığı ile doğurulur. Ruhlar ise inanç sayesinde yeniden doğarlar ve gerçekten: “Ruh istediği yerde eser.” O zaman layık görünürsen sana, “Aferin, iyi ve güvenilir uşak” (Mat. 25, 23) denildiğini duyabilirsin. Yeter ki, vicdanında hiçbir ahlaksızlık ve sahtekarlık kalmış olmasın.
Şayet burada bulunanlar arasında biri, Allah’ın lütfunu kandırmayı düşünüyorsa, hem kendini aldatır hem de gerçeklerin değerini bilmez. Ey insan, aklını ve gönlünü inceleyen için içtenlikle ve aldatmacadan yoksun bir ruh edin.
Şimdiki zaman tövbe zamanıdır. Sözlerin ve eylemlerinle işlediğin suçları ister gece olsun, ister gündüz açıkla. Uygun zamanda yeni dini kabul et ve kurtuluş gününde göksel hazineyi kabul et.

Lütfu bol miktarda alabilmesi için anforanı temizle; nitekim günahların affedilmesi herkese aynı şekilde tanınır. Buna karşın Kutsal Ruh’un katılışı herkesin inancına orantılı olarak bahşedilir. Az çalıştıysan az alacaksın, aksine çok uğraştıysan ödülün bol olacaktır. Her ne yaparsan, iyiliğin için yapmış olursun. Sana uygun olanı düşünüp yapmak yararınadır.
Birine karşı düşmanlığın varsa affet onu. Günahlarının affedilmesi için geliyorsan, senin de günah işleyeni affetmen gereklidir.

KİRİLLOS (KUDÜS’LÜ) (315-386)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt